Tulburare depresivă recurenta
Bună ziua, am 40 ani, de 16 ani iau antidepresive, benzodiazepine și un antipsihotic.De obicei luam alventa de 75 mg și cipralex de 10 mg, luna aceasta în speranța de a mă simți mai bine in loc de alventa am luat efectin și în loc de cipralex escitalopram.Mi s a spus că sunt la fel, dar nu este așa, mă simt mult mai rău, amorțeli de mâini, picioare, agitație, transpirații, nu sunt bună de nimic.Posibil de la aceasta schimbare???
8 comentarii
Poate sa fie si de la faptul ca ati lasat benzodiazepinele, de obicei apare sevrajul cand sunt intrerupte brusc.
Daca nu ati renuntat la ele, este foarte posibil sa fie si de la schimbarea antidepresivelor.
Cel mai bine mergeti sa vorbiti cu psihiatrul.
Daca nu ati renuntat la ele, este foarte posibil sa fie si de la schimbarea antidepresivelor.
Cel mai bine mergeti sa vorbiti cu psihiatrul.
Se intampla sa fie asa chiar daca se iau medicamente cu aceiasi substanta de baza, ca alventa este egal efectin si escitalopram este cipralex de fapt.
Ia cum luai inainte adica cipralex si alventa.
Nu stiu de ce ai schimbat de fapt doar denumirea comerciala a medicamentului !
Ca Alventa este Effectin adica Venlafaxina ca subst de baza.
Escitalopram este Cipralex adica escitalopram ca subst de baza.
Practic la acelasi medicament te simti mai rau, deci la Alventa si cipralex ca pana acuma, aia e.
Par la fel dar de multe ori nu-s la fel. Substanta de baza o fi aceiasi, insa excipientii sau ce o mai avea pe acolo pot da efecte secundare mai nasoale.
Ia cum luai inainte adica cipralex si alventa.
Nu stiu de ce ai schimbat de fapt doar denumirea comerciala a medicamentului !
Ca Alventa este Effectin adica Venlafaxina ca subst de baza.
Escitalopram este Cipralex adica escitalopram ca subst de baza.
Practic la acelasi medicament te simti mai rau, deci la Alventa si cipralex ca pana acuma, aia e.
Par la fel dar de multe ori nu-s la fel. Substanta de baza o fi aceiasi, insa excipientii sau ce o mai avea pe acolo pot da efecte secundare mai nasoale.
Reveniti la Alventa si Cipralex daca va simtiti mai bine cu ele. Se mai intampla. E adevarat. Substanta de baza e aceeasi dar difera excipientii.
Nu subestimati efectul placebo/nocebo in cazul antidepresivelor! :))
Mulțumesc frumos! Azi m am reîntors la vechile antidepresive pe care le luam, sper sa fie mai bn.Multa sănătate va doresc tuturor!!!
Da, o sa te simti mai bine cu cipralex si alventa.
Draga mendoza...cum ai suportat starile.in toti acesti ani? Cum te descurci? Muncesti? Ai copii? Familie? Si eu sunt in acceasi situatie dar viata mea s a apropiat de iad...am pierdut tot...cu tot cu medicamente ma simt rau...am facut f multe scheme de tratament si cand am fost mai binisor...cand am fost f rau...de vindecare nici nu.poate fi vorba! Eu una.m am saturat si simt ca o sa abandonez lupta cu morile de vant.asta nu e viata e un chin.continuu.o lupta pentru supravetuire
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Exercitii fizice
- 2Eu chiar sunt Antihristul! Lumea asta este o simulare! Pleroma vine!
- 27Somn hiperfragmentat
- 15S-a vindecat cineva prin credinta?
- 2Psiho traumele cronice se pot trata vindeca?
- 0Imi doresc o prietena
- 5Pronoia? Delir paranoid?
- 7Tehnică bombă pentru a elimina tristețea că nu suntem iubiți de fete
- 2Cofeina atacuri de panica
- 7Sufăr de schizofrenie paranoida și am crize ca o sa fiu torturata