Terapia bunei dispozitii.Trateaza depresia și anxietatea fără medicamente

11-10-2023
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Terapia bunei dispozitii. Trateaza depresia fara medicamente, cu ajutorul metodei cognitiv-comportamentale, David D. Burns

Mai demult cred ca se numea cartea " Cum sa te simți bine".

Eu deabia ce mi-am comandat-o și am mare speranța în ea.Vorbesre și despre anxietate în ea și despre stările oscilante, despre creier, psihic;gestionarea emotiilor etc
Prezentarea cărții o găsiți pe internet!
Autorul este psihiatru și psiholog de renume mondial si profesor universitar.recunoscut pentru contribuția sa în psihiatrie si psihoterapie.
12 comentarii
0
11-10-2023, ora 14:43
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Depinde de anxietate, daca e mai grava trebuie tratament neaparat, daca e mai slaba o merge si cum zici tu.
Nu merge asa la toate anxietatile si la toate intensitatile.
0
11-10-2023, ora 16:21
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Poate cartea asta te ajuta sa îți tratezi depresia Costy
0
11-10-2023, ora 21:54
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
La atata experienta, tu crezi ca eu cred minciunile astea ? Tulb bipolara nu se vindeca. Nu imbogatesc pe altii pe iluzii.
0
11-10-2023, ora 23:27
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Nu e vorba de iluzii ci doar de terapia cognitiv comportamentala care este validata științific.
Parca aveai depresie acum ai tulb bipolara? Hotaraste-te!
Faza e ca nu ai de unde sa știi pana nu încerci, asta vor și psihiatrii și companiile farmaceutice sa le fii client pe viata crezând ca aia nu se vinde a ailaltă nu prea di tot asa.Trebuie sa vezi în orice speranța o oportunitate.Experienta ta e irelevanta în fata unor oameni care zic ca aceasta carte sau si altele i-au just nu degeaba au devenit bestsellere iar autorilor li s-au arogat merite deosebite.
David Burns e un renumit psihiatru, psiholog și profesor universitar, a avut merite și a făcut ceva ptr psihiatrie, psihologie etc
Doctorul tau psihiatru care îți zice ca nu se vindeca aia și ailaltă ce merite are?De a îndopa pacienți și a imbogati farmaciile si firmele producătoare de medicamente psihiatrice care sunt nocive pe termen lung.
Scuza-ma ca am zis astea asa însă când vad atâta lipsa de zvâcnire în unii de pe aici care zic aia nu se vindeca niciodată trebuie sa luam pastile mereu bla bla.
Eu sper ca în viitor sa ma las de toate pastilele psihiatrice și non psihiatrice pentru ca toate dăunează corpului(corpul nu e făcut sa ia pastile)Dar pastilele psihiatrice sunt cele mai nocive pe termen lung, micșorează creierul, produc echilibre intr-o parte și dezechilibre în cealaltă parte a creierului, afectează ficatul, dau reacții adverse și dependenta plus ca antipsihoticele fura pofta de viata, cheful, energia și te face sa fii somnolent toata ziua.Doctorul de familie mi-a zis ca am analize de sânge modificate de medicatia psihiatrica și le ia de ceva timp ca pe ceva obișnuit deci sa vedeți deci cât rău pot face drogurile psihiatrice.
Și nu pot sa nu zic în ultima faza fraza care conține cel mai mare adevăr psihiatric:Psihiatria nu a vindecat niciodată nimic doar a ținut sub control și a făcut din pacienți clienți pe viata ascultători și supuși.
Poate doar psihoterapia sa fi vindecat ceva cu adevărat dar psihiatria rețineți, nimeni care se duce la psihiatrie nu se vindeca ci doar își maschează simptomele cu pastile și devin clienți lunari la doctori si la farmacii.

Citiți cartea și lăsați prostiile deznadajduitoare :speranța moare ultima.Nu aveți ce pierde și costa mai puțin, mult mai putin ca o ședință la psiholog și ieșiți poate Doamne ajuta cu beneficii mult mai mari după adică vindecarea sau ameliorarea bolii.
0
11-10-2023, ora 23:27
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Citiți cartea și lăsați prostiile deznadajduitoare :speranța moare ultima.Nu aveți ce pierde și costa mai puțin mult mai putin ca o ședință la psiholog și ieșiți poate Doamne ajuta cu beneficii mult mai mari după, Vindecarea sau ameliorarea bolii adica.
0
14-10-2023, ora 21:06
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
La un simplu search pe google, apare raspuns automat ca 80%+ este rata de revenire completa din bipolaritate. Personal am citit studiile si atat este.

"și lăsați prostiile deznadajduitoare :speranța moare ultima" - cineva care iti spune ca rata de revenire din bipolaritate e 0% si mai da si efect noceblo la altii e mort demult, e fara de speranta... E dovada vie a ce se intampla cand cazi in cealalta extrema a optimismului si a efectului placebo.

Am in familie probleme cu boli cu 0.1% rata de revenire, infinit mai grave ca bipolaritatea, boli reale nu psihologice si tot pastrez speranta si dau efect placebo atat eu cat si doctorii. Si nu dam degeaba, pana acum a ajutat enorm.

Sunt curios cum ar fi sa mergi cu Costy la razboi. In 24 ore s-ar preda la inamic :)) La prima explozie ar fi cu steagul alb sus si s-ar si chinuii sa isi convinga tot batalionul lui sa se predea ca nu au nici o sansa :)) Ce explozie ca si sa vada la televozor pe presedintele tarii inamice cum vorbeste umpic mai agresiv si ar fi mai mult decat suficient...

La fotbal cu Costy - de la 0-0 minutul 5 ar fi abandon, mamaliga cu sifon. Si ar mai convinge si restul echipei sa abandoneze, asta e grav :))
0
14-10-2023, ora 21:26
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
PS: Glumesc aici si sper sa nu te superi. Un prieten bun iti spune si ce nu vrei sa auzi. Toti avem defecte. Chiar e o problema cu lipsa de optimism si la tine si pe forumul asta in general... Incerc si eu sa mai ridic moralul, daca pana si la afectiune cu 80% rata de revenire e atat de jos. Pai stai sa faci un cancer sau ceva serios... Daca eram in Ukraina, jumate din forumul asta era in Australia din prima saptamana
0
18-10-2023, ora 11:26
user_253871
Nu este medic/terapeut
user_253871
placebo, ce boli cronice ai avut in trecut ? povesteste-ne cum ai trecut peste ele. sa stim si noi ceva de tine, ca tu deja stii tot despre noi and some more (cum zice americanul)
0
18-10-2023, ora 19:43
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Nu e nevoie sa fi avut boli cronice pentru a sti care e rata de revenire din bipolaritate. Sunt informatii publice si arhicunoscute.

- bipolaritate - 80%+
- depresie - 85%+ rata de revenire completa la 1 an
- schizo - 60%+
- aia 3% pe psihoza dar nu inca pe schizo - doar 30% din ei ajung la un moment dat la eticheta de schizo, restul nu. Si daca ajung acolo, tot au acea 60%+ rata de revenire

Maicamea are in momentul asta o boala criminala, considerata probabil cea mai grava dintre toate de pe pamant. Rata de revenire 1/10.000. Si tot pastrez speranta si acolo si eu si doctora ca va fi si ea in acel 1 la 10.000. Daca nu am avea noi speranta si capacitate de dat placebo, cum ar putea avea ea? Cum crezi ca ma uit pe forum la oameni cu 80%+ rata de revenire care sunt atat de pesimisti? Cine da placebo negativ la altii isi va lua si el placebo negativ.

Daca ii consoleaza cu ceva pe pesimisti, chiar avem toti o boala cu 100% rata de mortalitate, 0% rata de revenire, anume imbatranirea. E o boala cronica, distruge fiecare organ din corp, o boala de care nu a scapat un singur om de pe pamantul asta. Daca e sa ne panicam, hai sa ne panicam pe aia, nu pe bipolaritate.
0
18-10-2023, ora 21:17
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Verno, aveam depresie dar in cadrul TAB, hipomanii + depresii, dar m-am axat pe depresie si anxietate ca alea ma deranjau, nu aveam de ce sa iau in seama hipomaniile ca alea nu ma deranjau.
Desi dupa tampeniile din cap diagnosticul ar tinde catre schizo cumva.

Deocamdata in afara de tratamente adecvate nu merge daca problama este mai serioasa, oricat ai visa tu sau vrei tu sa visezi. Si la depresie, anxietate, TAB si ce vrei tu.
Cand o fi mai tarziu, atunci vom vedea ce se va face, insa si atunci vor fi tratamente doar ca, cu mai putine efecte secundare.
Tot nu va merge altfel.
0
18-10-2023, ora 23:40
user_253871
Nu este medic/terapeut
user_253871
@placebo aaa, nu-i recomanzi si ei sa NU ia medicamente..? nu-i asa simplu, este ?
0
19-10-2023, ora 12:17
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Dar Costy tu ai incercat 5-HTP de exemplu? Mie imi da bunadispozitie. Am inceput sa il iau de 3 zile dupa ce mi-a dat vcc un clip de pe youtube si parca sunt mai optimista.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul