'Troznit omoplat' urmat de durere spate apoi durerea se lasa in umar.()

12-01-2015
spinne
Nu este medic/terapeut
spinne
Buna ziua.
Am o mica problema... Stateam relaxat (de cel putin 10 minute) pe canapea si priveam la tv. Mainile erau cu palmele pe ceafa...si am simtit nevoia sa ma intind. intai picioarele apoi spatele. In momentul doi am simtit, plecand de la coloana, (pe partea stanga)un fel de alunecare oarecum dureroasa insa senzatia a fost de presare si rupere (ca si cum ai aluneca pe niste bile cu multa presiune) In urmatoarele minute n-am avut nimic insa incet-incet a aparut o durere in omoplat, durere atat de intensa la un moment dat incat... era imposibil sa-mi misc bratul. Durerea a disparut dupa cca 4 zile aparand brusc dupa o miscare mai ampla a corpului. A disparut iarasi dupa 6-7 zile insa ceea ce simteam eu ca disparand... defapt se muta. Acuma este localizata in umar... durerea este aproape permanenta (ma doare in special la miscare, de orice tip) De ceva timp (2 zile) imi amorteste bratulpana in cot... insa aseara am avut unele probleme legate de palma.. mai exact degete.. le-am simtit oarecum amortite si in degetul mic, spre unghie, oarecum lateral, ma durea/intepa.. cu fluctuatie. Era sa uit un mic amanunt... pe umar am o mica umflatura..ea este cea care doare. Mentionez ca nu am depus efort fizic extrem si nu m-am lovit.
Sper sa fi explicat cat de bine posibil...
Multumesc frumos!
1 comentarii
0
12-01-2015, ora 12:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate reproduceti semnele sindromului compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.