Omoplat deformat stang

21-07-2016
manearaul90
Nu este medic/terapeut
manearaul90
Buna, ma numesc Raul si am 25 de ani 181 cm, 100kg. Inainte sa ajung la urgente de cateva ori, avem niste dureri de spate, mai exact niste junghiuri intre coloana si omoplat in partea stanga centrala. La inceput nu m-am speriat crezand ca am facut vre-un efort fizic mai considerabil sau dormisem inconfortabil. Pe urma dureriile au inceput sa se intensifice intr-un timp relativ scurt si sa radieze si la piept.Incepusem sa si vomit, cred ca de la dureri. Intr-o noapte m-am speriat si am plecat la urgenta unde mi-am facut un RMN, analize de sange si m-a consultat un medic cardiolog. Am plecat acasa cu Diclac si cu tot cu durere. Dupa o saptama iar acelasi episod cu aceleasi sintome : durere insuportabila in zona lombora, omoplat stang si coloana dar pe langa si o durere de stomac. Iar la urgenta.De data asta o perfuzie, un calmant o ecografie prin care medicul a vazut o pietricica la rinichi. A doua zi am fost la o domna maiestru in bioenergie si mi-a zis ca am omoplatul stang deformat ( acesta si simtindu-se considerabil ). Dar nu inteleg de ce ma doare intre coaste in zona sternului ? Ce recomandari imi da-ti ? Va multumesc pentru timpul acordat.
2 comentarii
1
21-07-2016, ora 09:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele descrise de catre D-voastra, problema principala este greutatea (25-30 kg in exces), care deformeaza coloana vertebrala si poate produce simptomele enuntate.
La aceasta greutate este foarte posibila si o problema cardiaca.
Trebuie sa renuntati, evident, la greutatea in exces, dar si sa reduceti drastic efortul fizic.
Un consult la cardiolog poate fi salutar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-07-2016, ora 16:41
manearaul90
Nu este medic/terapeut
manearaul90
Va multumesc si va respect !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.