2 hematoame membru inferior

22-06-2016
Catalin Ct
Nu este medic/terapeut
Catalin Ct
Buna ziua! Va deranjez cu 2 probleme:

1)In urma unei lovituri (cadere banca lemn) la baza degetelor 5-4-3 (dorsul piciorului) am avut piciorul umflat cam doua saptamani timp in care hematomul s-a retras (a fost galben vinetiu pana la inclusiv sub fluierul piciorului, pe o portiune mult mai mare fata de zona loviturii). La 6 saptamani s-a constatat (fiind vizibil inclusiv cu ochiul liber) ca a ramas deasupra tendonului degetului 5 (dorsul piciorului), "o formatiune nodulara cu aspect de hematom fibrozat, dimensiuni 11mm/12 mm, incomplet resorbit, bine conturat, septat in interior, cu aspect vascos"

2)La aceeasi investigatie doppler- s-a mai gasit un alt hematom >> "subpopliteal, pe o lungime de 6 CM (nu mm) cu grosime de 13 mm, o lama lichidian-vascoasa, , fuzata intre muschii gastrocnemieni-aspect de hematom vechi, partial resorbit (hematom stelat subpopliteal, intergastrocnemian)"

Am senzatii de picior obosit in special talpa piciorului (ca si cum ar fi "constipata", putin amortita, ca dupa un mers indelungat), uneori in sus pe coapsa (sub coapsa) si sold. Mai nou coapsa piciorului si talpa. Dimineata dupa repaos nu se mai simte. Nu sunt semne vizibile de tromboza.

Mi se pare ciudat ca la 2 luni la un astfel de traumatism asa de mic se resimt astfel de simptome.

Prezinta vreo problema cele 2 hematoame in acest stadiu? Sunt sanse sa se mai "traga"? Multumesc mult.
3 comentarii
0
23-06-2016, ora 11:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg:
- varsta, greutate/inaltime;
- status ocupational si sportiv;
- eforturi practicate in mod normal (stat in picioare, mers pe jos, sporturi);
- antecedente vasculare, metabolice, reumatologic inflamatorii etc.

Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-06-2016, ora 13:59
Catalin Ct
Nu este medic/terapeut
Catalin Ct
Varsta 30, 1.73., 69 kg, activitate de birou. Nu practic sporturi, dar obisnuiesc sa merg pe jos, sa urc scarile fara lift, sa alerg dupa tramvai. Nu pot spune ca stau in picioare prea mult.

La primul hematom a fost vorba de un accident intradevar. Hematomul subpopliteal este posibil sa fi fost cauzat de un efort depus anul trecut la ceva activitati "la tara" (ex. am ridicat un bustean) sau ceva greutati carate anul acesta prin martie (aprox 30-35 kg). Nu imi dau seama cat inseamna, in timp, "aspect de hematom vechi".

Nu am antecedente vasculate sau de alta natura, cunoscute- tensiune de obicei 12/13 -8/9.

Va multumesc.
0
23-06-2016, ora 18:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Mda, poate fi vorba despre o veche ruptura a gemenului intern si o fractura recenta a metatarsianului 5.
Situatia trebuie analizata prin examen clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.