Abces molar

14-08-2011
editheraven
Nu este medic/terapeut
editheraven
Buna ziua. Ultimul molar este semiinclus si mi'a distrus molarul de langa el. Dupa 2-3 zile de durere insuportabila am fost la doctorul "meu" dentist si mi'a dat sa fac o panoramica. Pe panoramica a zis ca s'ar putea sa fie granulom (nu mai stiu exact). De atunci falca mi se tot umfla si doamna doctor mi'a prescris ketoprofen si augumentin. Nu poate face drenaj pe radacina pentru ca este plombata (canalul este...astupat, am un lapsus acum cu denumirea exacta). 2 zile a fost bine. Desigur, stiu ca, char daca nu ma doare dar falca tot se umfla nu e bine, dar dupa 3 zile de durere insuportabile am putut dormi noaptea. Azi noapte ma trezesc cu durere la maseaua afectata (penultimul molar). Durere nu chiar atat de mare, doar ca eu ma asteptam sa erupa infectia, nu sa inceapa iar sa ma doara.

Si a 2'a problema : pot sa iau Arcoxia in combinatie cu ketoprofen si augumentin?

Multumesc.
3 comentarii
0
14-08-2011, ora 07:33
editheraven
Nu este medic/terapeut
editheraven
*later edit : abces, nu ambces
0
14-08-2011, ora 10:48
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Arcoxia si ketoprofenul sint ambele medicamente antiinflamatoare.
NU se recomanda asocierea lor. Deci recomandarea este sa luati doar unul dintre ele (de preferinta acela care v-a fost recomandat de medic).
0
14-08-2011, ora 13:18
editheraven
Nu este medic/terapeut
editheraven
Si evolutia este normala? Adica, momenan, am falca de forma si marimea unei pere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: