Ablatie surub diastazis | Forumul Medical ROmedic

Ablatie surub diastazis

04-12-2013
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
Ieri am scos surubul de diastazis pentru o fractura echivalenta bimaleolara, pe care l'am avut 2.5 luni aproximativ.Am inceput sa calc pe picior.Totusi glezna e inca 'blocata'

Cat timp dureaza pana se 'deblocheaza'?

Ce as putea sa fac sa ajute, exercitii etc?
10 comentarii
0
05-12-2013, ora 10:14
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Ce s-a intamplat in perioada asta? Ati avut ghips/atela? Aveti radiogradii? Ar fi de mare folos sa le vad pentru a va putea da un sfat. Daca nu stiti cum sa le uploadati v-as putea ghida eu.
0
05-12-2013, ora 14:21
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
In perioada asta. am avut timp de 40 50 de zile atela, dupa asta s-a renuntat la atela.nu am radiografii..
0
05-12-2013, ora 14:23
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
Si daca puteti sa'mi explicati. pe diagnostic de externare dupa ablatia surubului scire : intoleranta la materialul de osteosinteza
0
05-12-2013, ora 15:53
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Ati calcat in aceasta perioada pe membru? Cata incarcare?
0
05-12-2013, ora 19:09
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
Nu am calcat deloc in aceasta parioada.decat putin acum cand mi s-a dat voie.dar schiopatez tare si ma chinui mai mult
0
05-12-2013, ora 21:19
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Articulatia a fost imobilizata o perioada foarte mare de timp, perioada in care se produc o serie de modificari la nivelul capsulei articulare, a tendoanelor, muschilor si ligamentelor invecinate care determina acea "blocare" de care mentionati si care se numeste redoare articulara. Dupa aceasta perioada in mod normal fractura ar trebui sa fie consolidata si deci ati avea voie sa calcati cu incarcare progresiv crescanda la limita durerii, pana la incarcare totala. Din partea fracturii, persistenta sau lipsa durerilor depinde de cat de bine a fost facuta operatia. In lipsa radiografiilor actuale nu se poate preciza nimic.
Pe masura ce veti incepe tot mai mult sa miscati si veti face exercitii e intindere a structurilor anterior mentionate, se va imbunatati si anvergura miscarilor. Nu se poate preciza daca veti avea parte de o restaurare completa a mobilitatii. Aceasta depinde nu numai de dvs, ci si de operatie si de organismul dvs. 10 saptamani sunt totusi o perioada lunga... Spor la recuperare!
0
05-12-2013, ora 21:52
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
ca idee.cat poate sa dureze aceasta redoare articulara?Din partea fracturii nu am absolut nicio durere.exercitii gen de intindere sau ce as putea sa fac?
0
05-12-2013, ora 21:54
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Din experienta mea va pot spune ca maximul pe care-l puteti recupera il veti realiza intr-o perioada de 4-6 luni de fizioterapie intensa. Dupa aceasta nu veti recupera mare lucru. Posibil ca altii sa aiba alta experienta..
0
05-12-2013, ora 22:01
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
4-6 luni maximul..dar sa pot merge fara carje si fara sa fie blocat la maxim dureaza mult.?
totusi vine iarna si mi'e groaza...
0
07-09-2018, ora 10:25
Elaely
Nu este medic/terapeut
Elaely
Buna ziua, ieri am avut operație de extragere a șurubului de diastazis glezna dreapta după aproape 3 luni, de când pot sa ma pun pe picioare să umblu/reiau mersul cu cârjele? Mă ustură locul în care s-a extras șurubul, după o zi e bine să umblu iar cu cârjele, sau după câteva Zile, mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul parodontal în perioada de aÈ™teptare pentru ablaÈ›ie ar putea reduce riscul de recurență a fibrilaÈ›iei atriale
  •