Ac rupt pe canal si rmn

24-03-2019
Ama22
Nu este medic/terapeut
Ama22
A facut cineva RMN care a avut un ac rupt pe canal? A fost totul in regula? Sunt programata in curand la un RMN si am aceasta problema. Va mulțumesc!
6 comentarii
0
25-03-2019, ora 15:28
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce fel de ac este? de ce nu a fost scos?
depinde de material, este magnetizabil sau nu?
0
25-03-2019, ora 16:04
Ama22
Nu este medic/terapeut
Ama22
Este un varf de ac care s-a rupt pe canal, chiar la varful radacinii in timp ce doamna doctor imi curata canalul. S-a incercat scoaterea lui, insa nu a reusit, iar un domn doctor mi-a plombat canalul cumva pe langa ac. Nu ma doare, nu exista abces si precizez ca nu stiu din ce este confectionat acul, este acolo de vreo 4 ani si sa iau legatura cu doamna doctor de atunci nu pot.
0
25-03-2019, ora 19:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu nu prea inteleg cum poate fi curatat canalul spinal cu un ac, si apoi daca se poate "plomba" canalul langa ac, de ce nu poate fi scos acul insa neaparat conzultati in prima faza cu radiologul nu cumva sa creeze probleme in timpul investigatiei.
0
25-03-2019, ora 23:17
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Ruperea acelor de canal este un incident ce poate aparea in cursul tratamentelor endodontice. Depinde foarte mult in ce etapa a tratamentului a aparut, ce diagnostic a avut dintele. Se poate incerca scoaterea lui sau by-passarea lui. Cel mai probabil este din Ni sau ceva aliaj-otel. Cantitatea de metal este mica si de obicei nu da probleme la RMN ( depinde de zona interesata la RMN ).
0
26-03-2019, ora 09:59
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
scuze, eu eram fixat pe canalul spinal :)
daca este stabil in interiorul osului, probabil nu creaza probleme majore, poate sa afecteze local claritatea imaginii. prblemele sunt daca corpi metalici sunt in partile moi cu structuri anatomice senzibile in jur
0
26-03-2019, ora 10:09
Ama22
Nu este medic/terapeut
Ama22
In regula. Va mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Facebook lucrează pentru a accelera scanarea RMN
  • RMN-urile pot deveni mai sigure, după o nouă descoperire a cercetătorilor
  • Cercetătorii au dezvoltat o nouă metodă RMN
  • Rezonanța magnetică face celulele canceroase luminoase și mai ușor de detectat
  •