Accident Moto, biceps mâna stânga nu mai funcționează !

16-09-2018
Sebastian 35
Nu este medic/terapeut
Sebastian 35
Buna seara! In urma cu 3 luni fratele meu a avut un teribil accident Moto soldat cu mai multe traumatisme, a stat in coma o luna jumate, coaste rupte, falanga deget mâna stânga decapitat, clavicula rupta in doua locuri, pareza faciala ușoară stânga și lista continua! După 3 luni este ok, și-a revenit, umbla, cu capul e ok dar la mâna stânga bicepsul nu funcționează in sensul ca nu își poate Ridica mâna ! Strânge cu ea are forța sa împingă dar nu poate ridica ! După nenumărate vizite la clinici private in Cluj, si un Rmn in detaliu tot nu sa reușit sa se dea un diagnostic ! Noi am dori sa facem ceva pentru el sa îl ducem la o clinica in străinătate dacă la Cluj nu se poate face nimic dar problema e ca nu știm pe nimeni si nu știm ce sa mai facem ! Orice sfat este binevenit si ne-am bucura sa ne lumineze cineva cu o idee ! Fratele meu are 31 de ani si era sportiv înainte de accident ! Mulțumesc
9 comentarii
0
17-09-2018, ora 09:17
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Nu mai poate ridica mana- adica mai exact ce:mana, antebratul sau bratul? Descrieti in detaliu
0
17-09-2018, ora 09:31
Sebastian 35
Nu este medic/terapeut
Sebastian 35
Buna dimineața ! Antebrațul nu reușește sa îl miște ! Simte dacă îl ciupim de Braț sau punem mâna pe el dar nu reușește sa ridice
0
17-09-2018, ora 10:10
Sebastian 35
Nu este medic/terapeut
Sebastian 35
Partea de la cot la degete funcționează, nu funcționează partea de la cot la umăr unde are bicepsul sfărâmat sau rupt in mai multe locuri plus un mușchi mai mic diagonal ! Atâta știm ! Are Rmn-ul făcut recent !
0
17-09-2018, ora 12:05
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
In mod normal chiar daca nu ai bicepsul flexia cotului poate fi efectuata de muschiul brahial. Sa nu fie cumva o leziune de nerv care inerveaza ambii muschi, un semn in acest caz fiind pierderea sensibilitatii in zona antebratului ( cautati pe google zona inervata de lateral antebrachial cutaneous nerve )( nu este insa absolut necesar sa fie afectata si aceasta ramura senzitiva)
0
17-09-2018, ora 12:46
Sebastian 35
Nu este medic/terapeut
Sebastian 35
Oare aveți idee ce se poate face in aceasta situație ? Noua ne este frica sa nu se atrofieze mușchiul deși de vreo 2 zile fratele meu zice ca a început sa simtă niște furnicături mici
0
17-09-2018, ora 13:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui un examen neurologic cu EMG pentru a exclude o leziune de plex brachial (nervi care inerveaza membrul superior), de rezultatul acestuia depinde tratamentul
0
17-09-2018, ora 13:36
Sebastian 35
Nu este medic/terapeut
Sebastian 35
Mulțumesc frumos Domnule Doctor!
0
02-10-2018, ora 19:20
Sebastian 35
Nu este medic/terapeut
Sebastian 35
Buna seara! Revin cu noutăți despre fratele meu! A început sa ii funcționeze bicepsul, sunt 2 nervi inflamați și a schimbat tratamentul și pare sa dea rezultate ! Mai avem o problema la picior mai exact piciorul drept, sa format calus la genunchi in cantitate mare și nu reușește sa își îndoaie piciorul decât puțin ! Întrebarea mea este in afara de operație se poate face și altceva? Acum de joi se va duce la recuperare unde au un aparat cu un ac sau ultrasunete și se va încerca cu acel aparat sa se spargă Calusul format ! Credeți ca poate da rezultate ?
0
11-10-2018, ora 16:31
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
poate sa încerce si trat cu indometacin pentru limitarea formării de calus in exces
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.