Hernie de disc?

30-01-2012
Ingridelle
Nu este medic/terapeut
Ingridelle
Buna ziua..In urma cu o luna de zile am avut o durere groaznica in regiunea lombara, durere ce iradia pe piciorul drept pana la genunchi..o senzatie de reumatism, amorteala...dupa, durerea s-a lasat pe ovare..era atat de intensa incat nu ma puteam ridica din pat.Am fost la un consult ginecologic si mi s-a spus ca nu este nici o problema de natura genitala.La cateva zile am facut o radiografie lombara si mi s-a interpretat in felul urmator:
-vertebra de tranzitie Ls(lombalizare S1)
-ingustare spatiu discal L5-S1 cu pusare pe dr.
-rectitudine lombara si scolioza dextro-convexa lombara(semne indirecte de hernie de disc)
Mi s-a recomandat repaus.Am luat Milgamma si Flamexin 13 zile.Fizioterapia nu am facut-o deoarece dna doctor mi-a sugerat ca atata timp cat am dureri, nu este indicat sa o fac, urmand sa merg la gimnastica medicala in mom in care durerea dispare.Intre timp, durerea s-a mutat intre coaste, in zona ficatului/colecist si iradi pe umarul drept.Crezand ca e colecistul inflamat am facut o ecografie abdominala.Se pare ca nu am nici o problema la organele interne.E din cauza coloanei?Imi puteti explica va rog care e cauza?Nu prea am inteles daca am hernie de disc sau sunt semne ca voi face hernie in cazul in care voi face efort fizic...Obisnuiam sa merg la aerobic..O sa mai pot face sport?Va multumesc!
3 comentarii
0
30-01-2012, ora 12:42
eugenilie82
Nu este medic/terapeut
eugenilie82
buna parerea mea e sa iti faci un RMN eu am o dubla hernie de disc la l5-s1 pe partea dreapta si la l4-l5 pe partea dreapta, daca durerile iti persista si se duce si pe unul din picioare ar fi bine sa te vada un dr neurochirurg
cine stie daca lyrica ajuta sau cine a folosit lyrica pt durerile de hernie de disc, va rog sa imi lasa-ti un mail -, de 2 ani tot trag de ele si am facut fizioterapie, acupunctura, ozonoterapie si diferite tratamente cu tramadol, movalis, milgamma, am facut si bai termale insa durerile persista si doctorul imi tot spune ca herniile is mici si sa trag de ele cat mai pot insa m-am cam saturat sa tot fac tratamente si sa arunc banii pe geam, daca stie cineva ca la ajutat Lyrica sa imi lase un mail va rog!multa sanatate si o zi placuta la toti
0
30-01-2012, ora 19:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este evident ca se impune un consult la neurochirurg.
In absenta indicatiei chirurgicale, singurul tratament imaginabil si util consta in kineto-terapie (gimnastica medicala dupa programe specializate).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-01-2012, ora 09:51
Ingridelle
Nu este medic/terapeut
Ingridelle
Multumesc frumos...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: