Adenom hipofizar

26-11-2007
FELICIANA
Nu este medic/terapeut
FELICIANA
Am 34 ani si de 7 ani am descoperit ca am un microadenom hipofizar cu dimensiunile acum de 0.5cm/0.43cm. Marturisesc ca a fost putin mai mare si in urma tratamentelor cu DIANE 35, mai pe urma cu LAURINA (astea ca si anticonceptionale pt. reglarea ciclului), cu EUTIROX, SPIRONOLACTONA, MAGNE B6, a mai scazut putin, dar nu s-a tratat. Ce as vrea sa stiu eu acest microadenom se poate trata in totalitate sau nu? Specific ca aceste tratamente le-am urmat in urma recomandarilor de la un medic endocrinolog de la SPITALUL PARHON DIN BUCURESTI dar nemultumirea mea este ca acest medic nu are timp sau nu vrea sa-mi explice in amanunt ce inseamna aceasta boala, daca se poate trata sau nu.I-mi doresc f. mult sa stiu aceste lucruri pt. ca as dori sa am un copil si dereglarile de ciclu pe care mi le provoaca acesta boala nu i-mi permite acest lucru. In urma unui tratament de stimulare a ovulatiei cu clostylbegit, duphastone pt. 3 luni am ramas anul trecut insarcinata dar la 3 luni am pierdut sarcina si iarasi nu stiu daca din cauza adenomului hipofizar sau din alte cauze. Daca poate cineva sa-mi dea raspuns la ceste intrebari ale mele sau chiar sa-mi recomande un medic endocrinolog din IASI sau undeva mai aproape de SUCEAVA(pt. ca sunt din SUCEAVA si drumurile la BUCURESTI din 3 in 3 luni timp de 7 ani m-au terminat), nu pot decat sa va multumesc anticipat.
16 comentarii
0
28-11-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Da va pot recomanda un endocrinolog f bun in Iasi: Dr Carmen Vulpoi, o gasiti la clinica endocrinologica din Iasi si puteti sa ii spuneti ca eu v-am recomandat-o(Dr Markus Sorin). Cel mai probabil, adenomul hipofizar va trebui operat, dar sunt tehnici operatorii f moderne minim invazive. Adenomul hipofizar este o tumora benigna(NU E CANCER!!!) care secreta hormoni- cel mai des secreta STH si/sauPRL si/sau TSH. Trebuie vazut exact ce secreta in cazul Dvs. Daca aveti dereglari de ciclu, presupun ca adenomul dvs secreta PRL(prolactina), dar nu sunt sigur.
0
29-11-2007, ora 00:00
FELICIANA
Nu este medic/terapeut
FELICIANA
Va multumesc pt. raspuns dar, mi s-a spus ca la dimensiunile pe care le are la mine microadenomul nu ar fi necesara o operatie(doar in cazul in care mai creste), si desigur hipofiza la mine secreta PRL, dar ma intreb de ce nu s-a tratat dupa atata tratament sau macar sa se regleze menstruatia ca sa pot si eu sa stiu ce se intampla cu mine, sa pot sa-mi calculez si eu o perioada a ovulatiei si desigur sa pot face un copil. Din comentariile vazute pe net, cica, operatia nu prea ar fi de dorit. Au fost persoane care s-au operat ca nu mai aveau alta solutie si dupa o anumita perioada microadenomul ar fi reaparut.
0
03-12-2007, ora 00:00
picollyy
Nu este medic/terapeut
picollyy
Efectele medicamentelor inceteaza dupa intreruperea tratamentului. Am aceiasi problema si te inteleg. Am un bebe dupa ce am urmat tratament cu Bromcriptin. Intreaba medicul! Naturist iti recomand tinctura de branca ursului! Crede-ma am reusit si datorita acesteia.
0
08-12-2007, ora 00:00
FELICIANA
Nu este medic/terapeut
FELICIANA
In legatura cu tinctura de branca ursului de unde fac rost de ea si cat trebuie sa iau pe zi? Picollyy cine ti-a recomandat asa ceva, un medic naturist sau ai luat asa din auzite?La inceput am luat si eu bromocriptina dar nu prea am tolerat-o si mi s-a dat eutirox(nu stiu daca are acelasi efect). As vrea sa te intreb la ce doctor endocrinolog mergi si la ce clinica sau spital si daca ai o continuitate in tratament(adica ai de luat tratament si acum)?Multumesc anticipat.
0
21-12-2007, ora 00:00
picollyy
Nu este medic/terapeut
picollyy
Draga Feliciana iti dai seama ca nu un medic mi-a recomadat branca ursului, ci o persoana care a trecut exact prin ceea ce am trecut si noi- infertilitate.Am fost la Istitutul Parhon unde o d-na doctor foarte renumita nu mi-a dat nici o speranta!Iti dai seama am iesit plangand.Dupa exact un an aveam sa nasc un bebe sanatos fara sa am probleme in timpul sarcinii si nici dupa. Tratamentul cu bromcriptin mi l-a recomandat ginecologul. Din ce oras esti? Poate esti aproape de Craiova si ti-l pot recomanda pe d-r Cernea! Trimite-mi raspuns. Branca ursului se gaseste la plafar dar eu am luat-o de la niste oameni ce veneau de la Bihor. Era mai ieftina. Numai bine!
0
15-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Si medicii recomanda tratament naturist acolo unde are sanse!Am avut in tratament un baiat de 24 de ani din Constanta ce a fost trimis acasa cu un adenom hipofizar gigant cu pierderea vederii pe un ochi spunindui-se ca nu se poate opera ca e prea mare.A urmat un tratament natural si s-a simtit excelelent, a fost redusa dimensiunea adenomului si s-a putut opera la timp vederea i-a revenit, a ramas ca urmare a extirparii ipofizei cu un diabet insipid-*



(*modificat de administrator)
0
01-04-2008, ora 00:00
picollyy
Nu este medic/terapeut
picollyy
Feliciana, cauta in plafar tinctura de branca ursului.Rau nu are cum sa-ti faca! Iei cate o lingura de trei ori pe zi.
0
23-06-2008, ora 00:00
ain
Nu este medic/terapeut
ain
buna ziua tuturor! si eu m-amocopsit cu un adenom hipofizar ce secreta prolactina.Merg de 3 ani la parhon la dr.Paun.Anul trecut m-am mutat din Bucuresti in VAslui.Va trebui, deci sa-mi gasesc un endocrinolog la Iasi.Oare toata crema medicala se gaseste doar la Parhon?Am luat bromocriptin si nu am suportat (aveam ameteli, stari de voma, nu puteam preda la clasa).Am trecut peDostinex si-l tolerez excelent dar probabil are si acesta cu siguranta efecte secundare.Tumora e mica, a crescut un pic pt.ca am intrerupt dostinexul pt. un tratament naturist si mi s-a spus ca nu trebuia intrerupt ci edle merg impreuna.Ma ingrozeste perspectiva.Daca raman insarcinata ce se intampla?Va fi afectat fatul de la dostinex?Daca nu voi mai lua va creste prolactina.CIne ma asigura ca Dostinexul imi distruge tumora?Caut un tratament naturist de reglare a prolactinei si mai ales de distrugere a tumorii.Multumesc si multa sanatate
0
29-12-2009, ora 22:40
Ada Mum
Nu este medic/terapeut
Ada Mum
Buna..
D 2sapt am fost sieudiagnosticata cu microadenom hipofizar.d fapt am2..unul d 2mm si unul d 3/3mm si prolactina f mare 250(val normale:1.2-24).
Am inceput tratamcu dostinex..2tablete p sapt.
Am dureri d cap, depresii si o nervozitate excesiva.
Iau calmante d cap(querilin) si niste med naturiste dormolin pt somn si depresie.
C s va intampla p viitor?la c sa ma astept?
Starile astea vor ramane sau mai si dispar?
Cuexceptia dostinexului mai exista si alte optiuni?
Offff...multumesc tare...
Am uitat sa precizez varsta..30ani si un baietel d 2ani si 7luni
0
01-01-2010, ora 15:33
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Ada, iti va scadea prolactina cu detoxifiere, simpla, eficace si absolut deloc restictiva.
Remediul este bazic (alcalin), plus antioxidanti, plus Branca ursului (Heracleum sphondylium).
Tratamentele cu hormoni sintetici sau naturali nu sunt indicate. doar in trat. de substitutie.
Ti-am trimis mesaj - "Modificati profilul dvs".
0
01-01-2010, ora 15:47
Ada Mum
Nu este medic/terapeut
Ada Mum
Multumesc f tare Anca..si eu sunt adepta tratam naturiste!insa acest diagnostic m-a luat asa brusc incat n-am apukat sa ma documentez!
Dostinexul il iau la recomandarea med endo dar imi e f rau d la el.
Multumesc ink o data si Doamne ajuta ca in noul an sa fim sanatosi ca nimic nu-i mai important!
0
01-01-2010, ora 21:12
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
De ce nu sunt buni/eficace hormonii sintetici, dar nici cei naturali.
Intai trebuie sa scuturam de obturanti glandele noastre.
Apoi ele, fiind libere de acei obturanti (toxine majoritatea acide, mici si microscopice excrescente), vor primi sangele oxigenat si cu nutrienti, si materia prima/substantele necesare sintezei hormonilor.
De ce sa aducem din afara - horm. sintetici, homeopatici, naturali adica fitohormoni - cand glandele proprii trebuie sa produca ele insele?
Caci daca mentinem acele toxinute/obturanti, mai tarziu in timp, glandele neoxigenate, nenutrite, se ofilesc.
0
01-01-2010, ora 22:07
Ada Mum
Nu este medic/terapeut
Ada Mum
Draga Anca..fiica ta e o norocoasa cu o asa mama..:)
multumesc tare d grija si sfaturi.d epilepsie stii ceva?
0
01-01-2010, ora 22:34
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Daca epi. este functionala, atunci trebuie linistiti nervii.
Branca ursului are aceasta indicatie - de fapt este insusirea de baza a acestei plante - linistitor nervos.
Alcoolul octilic ii cofera aceasta insusire de linistitor nervos, eficace in epilepsie - si scrie pe prospect si-i adevarat.
Astfel se explica de ce planta este vasodilatatoare. Linisteste nervii SNC, dar si nervii care inerveaza musculatura, inclusiv a vaselor sanguine. Vasele sunt linistite, relaxate, deci dilatate.
De aici indicatia contra hipertensiunii arteriale, pt. disfunctii la nivel pelvian-genital.
Iar eu mai adaug si afectiuni ale pielii:
- negi mai vechi si mai noi si vezicule de 13 ani, care au trecut in 8 zile - cu 50 ml
- herpes pe locul zabalei - a trecut cu 150 ml
- inceput de urcior, cu 5 ml
- dureri de globi oculari in spatele lor - in 2 zile
- buza umflata tare
etc
Articol cu copil vindecat de epilepsie cu aj. brancii, in f AS, de acum vreo 8 ani
Numai bine,
anca
0
02-01-2010, ora 13:05
Ada Mum
Nu este medic/terapeut
Ada Mum
Si p mine ma interesa tot pt copil...au voie branca ursului la 3ani???
0
03-01-2010, ora 20:53
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Ada, iata doua linkuri pt. branca ursului -primul prezinta insusiri ale plantei si nu numai, iar al doilea un copilas de 3 ani tratat de epilepsie.

http://www.formula-as.ro/2001/479/medicina-naturista-25/medicina-naturista-2516

http://www.formula-as.ro/2003/577/medicina-naturista-25/ginsengul-romanesc-branca-ursului-4265
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: