Adolescent, Pneumotorax Operatie

10-04-2022
Vlad340
Nu este medic/terapeut
Vlad340
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea, am 20 de ani, 1, 77m, si 57 kg. Acum 2 saptamani am fost diagnosticat cu un pneumotorax spontan la plamanul drept. Am stat cu tub de drenaj timp de 4 zile, plamanul s-a reexpansionat si am fost externat. In mai putin de 24 de ore a recidivat, m-am internat inapoi in spital, mi s-a facut un ct: "releva pneumotorax drept cu o distanta interpleurala apical de maxim 15 mm". S-a intervenit chirurgical, operatia a fost succes, la radiografie era reexpansionat, am stat tot cu tub de drenaj timp de 4 zile si acum am fost externat. Intrebarea mea este: stiu ca durerile sunt normale, dar mai simt niste simptome care le aveam inainte de operatie ca niste furnicaturi in plaman, parca se misca ceva inauntru, ca o raguseala in piept si ameteli parca nu respir bine si nu ma oxigenez, parca as avea o bula de aer in gat simt. Prezicez ca sturatia e buna 97, 98. Este normal sa se intample asa? Poate recidiva sau pot aparea alte interventii chirurgicale? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, Multumesc :)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: