Afte Bucale (poze) - Un cosmar fara rezolvare

28-02-2014
Mihai. L
Nu este medic/terapeut
Mihai. L
Buna ziua domnule dr. F. Valeriu, am vazut ca dvs aveti ceva cunostinte in aceasta problema si as dori daca sunteti amabil sa imi raspundeti la cateva intrebari la care nu am gasit un raspuns concret de la medicii la care am fost pana acum.

Am 24 de ani iar problema mea principala este cu aftele bucale care imi apar de la varsta de 4 ani, atunci a fost mama mea cu mine la un medic dermatolog care i-a spus ca imi ies afte de la lapte, si nu o sa scap de ele toata viata, cand sunt mic o sa fac de la lapte iar cand sunt mare de la bere.

Pe parcursul anilor pana la varsta asta am avut mereu afte, si am incercat multe remedii ( bicarbonat de sodiu, glicerina boraxata cu propolis, urgo, diferite ape de gura, diferite ceaiuri ) dar aftele nu dispar mai repede, dor la fel de tare ca si cum nu as da cu nimic pe ele, tin undeva intre 8 - 10 zile, chiar am facut teste cu glicerina borxata m-am dat timp de 10 zile pe o afta in fiecare zi iar durerile s-au oprit tot dupa 10 zile la fel si daca nu as fi dat cu nimic pe ea. Din cate am inteles si tatal meu avea afte in tinerete deci e posibil sa fie ereditara problema. Pe parcurs ce am crescut aftele au inceput sa imi apara tot mai rar, ba chiar un ultimul timp imi apar doar pe baza de stres fizic, cand imi musc buza, cand merg la dentist si imi irita ginigiile, etc.

Pana acum stiam ca nu exista un remediu clar si din cate am citit pe internet nu exista nici o cauza concreta de la ce ies, asa ca le ' suportam ' in tacere pana acum 1 saptamana.

Mi-au iesit toate cele 4 masele de minte iar cele doua de jos imi fac probleme, mi se umfla gingia si mi se formeaza afte pe falca ( o sa atasez o poza sa vedeti ), imi facusem programare miercuri sa imi scot o masea de minte de jos dar nu am mai putut sa merg deoarece am avut 4-5 afte in gura si nu puteam sa mananc, sa beau, sa vorbesc. Deci se poate spune ca ultimile afte au iesit din cauza stomatologica deoarece mi-au iesit maselele de minte dar eu fac afte de cand sunt mic.

Toate aftele din urmatoarele poze au iesit in acelasi timp :

http://imageshack.com/a/img593/3766/d4eu.jpg - Aceastea asta afta 1 care mi-a iesit de la maseaua de minte, am citit pe internet si am aflat de ce, cand iese maseaua de minte se umfla gingia iar cand mancam muscam din greseala pe falca in acel loc si se formeaza afta, deci afta asta stiu de ce mi-a iesit.

http://imageshack.com/a/img36/2282/cggr.jpg - Afta 2 a iesit in acelasi timp.

http://imageshack.com/a/img842/7761/pjio.jpg - Iar in acel timp am iesit putin pe afara cu gatul mai dezgolit si am simtit ca ma irita in gat ca si cum ar fi o raceala, in prima zi era gatul rosu ca in poza, m-am dat cu albastru de metil iar a 2 a zi mi-a trecut nu mai aveam senzatia aia dar pe urma am avut o surpriza foarte neplacuta.

Ziua 3 :

http://imageshack.com/a/img585/2550/pcwe.jpg - afta de la maseaua de minte devenea tot mai dureroasa

http://imageshack.com/a/img585/6645/4gpe.jpg - in gat se forma si aici o afta

ziua 4 :

http://imageshack.com/a/img34/2319/toan.jpg - afta de la maseaua de minte.

http://imageshack.com/a/img62/9207/4ls2.jpg - canker sore from hell ( afta din iad ) cum am vazut la cineva scris, nu doresc la nimeni asa ceva, nu puteti sa va inghititi nici propria saliva.

Defapt aici m-am uitat atent cu o lanterna erau niste afte micute chiar si sub omulet, care in timp s-au unit intr.o afta foarte mare, aici vine prima mea intrebare - Este posibila sa fi facut un fel de rosu in gat atunci cand am iesit mai dezbracat afara iar fiindca in gura imi aparusarera deja 2 afte sa se fi format si aici afta unde era gatul iritat ?

Am experimentat de cateva ori afte in gat, dar acum a fost cel mai grav cred deoarece au fost 3-4 afte care s-au unit, acum sunt in a 10 a zi aftele inca sunt in gura dar nu mai dor aproape deloc.

http://imageshack.com/a/img268/4108/6uds.jpg - Asa arata acum afta din gat, la prima vedere un doctor de familie ar spune ca am puroi in gat, insa nu am avut nici un simptom de raceala, nu am avut febra, nu am tausit, nu mi-a fost rau, doar m-a durut foarte tare cand inghiteam, mancam, sau beam lichide. Si cand eram mic de multe ori doctorii ziceau ca am puroi in gat si ma puneau sa iau antibiotic, stau si ma gandesc daca tot timpul a fost puroi sau afte, acum 2 ani am mai avut o afta in gat si am fost la doctora de familie care mi-a zis ca e puroi in gat si m-a bagat pe antibiotic, dupa 2-3 zile am vazut ca e afta si am oprit antibioticul pentru ca am citit ca antibioticele intretin aftele.

In timp ce aveam aftele mi s-a incarcat si limba - http://imageshack.com/a/img836/4186/hy8d.jpg

Acum 3-4 ani am facut o analiza pe limba si mi-a iesit si candida in gura, nu asta este problema principala dar am zis sa va arat ca este posibil sa aibe legatura, eu cand eram mic am luat foarte multe antibiotice ca raceam in gat des, si de atunci se pare ca mi-a aparut si candida. Din ce imi aduc eu aminte la analiza imi iesise ca este rezistenta la : nistatina, si inca 2-3 substante de care nu mai imi aduc aminte, si era sensibila la amphetamine b o substanta care nu se gaseste pe nicaeri, atunci cu candida am fost si la doctori orlisti si la dermatologi si toti mi-au dat nistatine chiar daca candida era rezistenta la aceea substatna, evident candida nu a trecut.

Stiu de acel regim de care tot spuneti dvs si aveti dreptate dar mi-au iesit afte si in perioade in care beam doar apa plata si mancam legume cu carne la gratar.

Sunt din constanta si aici in oras pe cine intreb de afte nu stie unde sa ma trimita, la ce doctor sa merg sau ce analize sa fac, nu m-a indrumat nimeni catre un medicul gastroenterolog pana acum, am vazut la dvs ca ati spus ca e bine sa facem un control la gastroenterolog, orl si dentist, la dentist chiar merg in ultimul timp si nu am carii in gura, singura problema este cu maselele de minte care o sa le scot, dar cum am zis aftele imi ies de la 4-5 ani si atunci nu aveam deloc probleme cu dantura.

Multa lume spune ca aftele apar datorita imunitatii scazute, si am nevoie de un imunlog, aici in constanta nu este nici un doctor imunlog, as vrea sa imi fac niste analize pentru imunitate dar nu stiu la cine sa merg sa mi le dea, am citit pe net ca sunt oameni carora le ies aftele datorita lipsei de vitamina D, ce analiza ar trebui sa imi fac sau la ce doctor sa merg sa imi dea sa fac analize pt imunitate.

Mi s-a intamplat adesea sa merg la anumiti doctori orlisti, dermatologi si sa fie destul de pasivi legat de aceasta problema candida / afte.

Am incercat si apa ossidenta, si clorsodyl, diferite unguente pt afte, dar durerea aftelor tot dupa 10 zile se termina.

Singura solutie care pare buna si am aflat abia acum de ea este clorula de zinc care mi-a dat.o de la dentist, dar nu am putut sa testez f bine in gat pentru ca locul este destul de sensibil, dar am inteles ca ard aftele.

Imi cer scuze daca am scris prea mult dar am vrut sa expun problema bine, stiu ca o sa citeasca mai multi oameni care au probleme cu aftele si e bine sa vada si ei. Dvs ce parere aveti domnule doctor ? Ce ma sfatuiti sa fac.

Iar pt cei care au probleme cu aftele, singurele remedii care par mana cereasca pt noi sunt urmatoarele :

1. https://www.youtube.com/watch?v=CFckhBEF2Lg In alte tari s-a descoperit un laser care se gaseste la stomatolog, se arde afta efectiv iar pana a 2 a zi trece, cum ar fi daca in loc sa tina o afta 10-12 zile sa tina doar 2 zile ?

2. O alta solutie am vazut ca apar multe betisoare cu substante care ard afta cum este acesta :

http://www.oralmedic.com/oralmedic.html

Uitati ce a zis un pacient legat de substanta de mai sus ' Buna ziua, Eu locuiesc in Israel de cativa ani si si eu am probleme cu aftele astea.Am incercat la inceput un medicament care seamana cu acela din Romania dar inca te chinui cateva saptamani.A aparut la noi de cateva luni o solutie care se numeste oralmedic, este un acid care arde afta si in cateva minute dispare si nu mai doare deloc.Este foarte dureros pentru cateva minute dar merita...Este ca un betisor de curatat urechile care are inauntru lichidul asta ca un acid care arde afta.Sper sa apara si in Romania in curand.Eu una vi-l recomand. O zi buna '


Sa speram ca in curand o sa apara si la noi mai multe solutii impotriva aftelor, la farmacie exista doar urgo si glicerina boraxata, testate de mine si nu au nici un efect, afta tine tot 8-10-12 zile si doare tot la fel de tare.
8 comentarii
0
28-02-2014, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. exista si in romania clinici care au Laser chirurgical sau Radiofrecventa..cu care se poate actiona pe afta
2 TRebuei neaparat sa faceti toate investigatiile la gastrlogie... inclusiv colonoscopie si investigatii pentru Parazitii intestinali
3, cred ca tratamentul cu Hexoraletten N tab si sprey Hexoral local o sa te ajute acum
pe termen lung ai nevoie de un tratament.. care se includa
Gemoderivat de muguri de Nuc, spirulina, echinaceea, coenzima Q 10,
4 regimul foarte strict alimentar
se exclud complet TOATE lactatele, toate fructele citrice, mancarea acra, otet...si Tot ce simti ca u face bine tractului digestiv
0
01-03-2014, ora 02:08
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Mihai, ai un mesaj privat. mergi la "modificati profilul dvs." este pe fundal verde, da click acolo si vei gasi mesajul.
Te rog sa imi scrii raspuns daca ai primit
0
01-03-2014, ora 02:14
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Uau! acum am citit ca esti din Constanta.
Mergi neaparat la medicul Paul Moraru sau la sotia lui Dr. Lidia Lascu caci de afte bucale dar si de altele ei m-au scapat.
Ti-am scris si in mesaj privat detalii.

Cabinetul este pe Strada Bogdan Voda nr. 5 peste drum de spitalul militar pe o straduta.
Uite numere de telefon de contact 0341 46 98 39; 0241 66 06 10; 0785.914.403; 0740.793.949. Fa intai programare caci nu ii gasesti mereu pe medici.
La fel un sfat :)
Plateste consultatia, cere reteta apoi ii rogi sa iti spuna cat costa si.le zici ca revii cu banii sa iei reteta.
dar te duci sa iei reteta dintr-o farmacie naturista ;) caci e pe jumatate mai ieftin decat la ei. :)
Multa sanatate!
0
02-03-2014, ora 14:55
Mihai. L
Nu este medic/terapeut
Mihai. L
Multumesc pentru raspuns domnule doctor, am sa urmez sfaturile dvs si o sa imi fac o programare saptamana asta sper la un gastrolog, mi-am cumparat si ceai de echinaceea, si am uitat sa precizez ca am luat si hexoraletenN N pastile de supt si parca ameliorau putin durerea din gat, dar oricum afta era spre sfarsit. O sa revin cu un reply dupa ce o sa termin analizele.

Dar legat de acea afta din gat eram curios, credeti ca este posibil sa imi fi aparut deoarece am avut gatul iritat datorita frigului iar apoi sa se fi format afta in acel loc ? Cum am mentionat mai sus am fost depistat si cu candida albicanis in gura, este o legatura si intre afte si candida bucala ? Multumesc Frumos

Domnule xulescu2 va multumesc pt sfat, momentan vreau sa urmez niste analize sa vad ce probleme imi ies, dar am notat si parerea dvs si o sa vad. Multumesc

Apropo vroiam sa va arat pt cei care mai au afte cum arata in a 10 a zi de la aparitie :

Afta de la maseaua de minte : http://imageshack.com/a/img24/9595/txfd.jpg

Afta din cealalta falca : http://imageshack.com/a/img607/9716/xwbi.jpg

Aftele din gat : http://imageshack.com/a/img833/7585/jdz0.jpg

In gat au fost mai multe afte care s-au unit, cum am zis cu toate tratamentele de pe piata afta ia undeva intre 8 - 10 zile ca sa treaca cateodata chiar 14 depinde de la caz la caz, dar nu am gasit nici un tratament in romania cu care afta sa treaca mai rapid, desi clorula de zinc pare destul de buna, dar o sa o mai testez pe viitor sa vad.
0
02-03-2014, ora 20:14
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Mihai, de ce oare atatea analize si atatia bani cand poti testa si tu cateva zile banalul extract gemoderivat din mladite de lemn cainesc.
Este pentru afte si alte afectiuni bucale (cauta prospectul pe gogle).

Si eu am facut o multime de analize pt afte si am luat fel si fel de tratamente pana cand am descoperit aceasta solutie din plante atat de banala.

La mine face minuni!
0
02-03-2014, ora 20:17
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Uite, mi-am amintit ca eu ultima data cand eram internata am facut afte in spital de la mancarea lor prea iute si au zis ca nu au in spital "Extractul meu d eLemn Cainesc" si mi-au cumparat ei AphtaPlus solutie contra aftelor.
Sa stii ca si cu "AphtaPlus solutie contra aftelor" mi-au trecut aftele in 3 zile.
0
02-03-2014, ora 20:19
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Acum vad ce ti-a recomandat Dr. Flueraru Valeriu.
Nu am incercat Nucul dar in rest domnul doctor are dreptate. Incearca!
Eu de lactate ma feream cand aveam multe multe afte caci lactatele intretin dezvoltarea aftelor.
In rest cand nu am afte mananc mai mult lactate decat carne.
1
05-03-2014, ora 20:23
Mihai. L
Nu este medic/terapeut
Mihai. L
Azi am fost la un gastroenterolog si mi-a facut un eco la care au iesit toate bune. Mi-a mai dat sa fac niste analize la sange pt bacteria pylori si niste analize pentru imunitate Ig A, Ig B, Ig M, etc.si inca 2-3 care nu le mai stiu o sa vin cu raspunsul joi, insa doamna doctor nu a hotarat sa imi faca nici colonoscopie nici endoscopie deoarece a considerat ca nu am nici un simptom pt asa ceva. Acolo erau oameni cu probleme, cu crampe, arsuri in stomac, probleme la scaun, eu nu am nici unul din simptomele acestea. O sa mai vin cu un reply saptamana viitoare joi.

Pt doamna Xulescu2 vroiam sa va mai intreb ceva dar aveti profilul pe privat si nu pot sa va dau mesaj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •