Ajutati-ma - locul extractiei este foarte mare, poate sa faca ceva sa nu stea osul in afara?

17-12-2018
Lavinia Cati
Nu este medic/terapeut
Lavinia Cati
Azi de dimineata mi-am scos maseua de minte, cea de sus din partea dreapta, pentru ca era cariata.Dupa ce am ajuns acasa, peste o ora am incercat sa schimb pansamentul pentru ca era imbibat de sange.Am simtit la deget coltisoare de os.M-am intors inapoi la stomatolog, m-a vazut si a spus ca nu sunt resturi de la masea ci alveola sparta de unde a tras cu clestele maseaua.Este normal sa patesc asa ceva in timpul extractiei sau este o greseala a medicului? Vreau sa spun ca au trecut 10 ore acum si am dureri mari si nu pot sa mananc si sa beau nimic.Locul extractiei este foarte mare, poate mergea sa faca doua suturi ceva sa nu stea nici osul in afara?
6 comentarii
0
17-12-2018, ora 18:12
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Dupa orice extractie se face sutura.
0
17-12-2018, ora 20:37
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna seara, este normal ca dupa extractie sa simtiti os la nivelul alveolei. In general se face sutura dar medicul decide daca este mevoie sau nu sa se faca sutura. In cazul extractiilor laborioasa poate sa doara dupa, chiar sa se si umfle. Va recomand sa luati antiinflamator pentru durerea, care poate sa dureze cateva zile.
0
20-12-2018, ora 10:51
Viorel Vio
Nu este medic/terapeut
Viorel Vio
Buna ziua! Acum aproximativ 30 de zile mi-am pus o punte dentara in partea de sus formata din 7 dinti, 3 fiind dinti stalpi. Mi s-a pus si putina pasta, desi medicul mi-a spus ca nu cade. In curand trebuie sa ma duc sa o cimenteze definitiv. As vrea sa stiu daca nu o mai cimentez, se poate intampla ceva? Poate cadea sau deplasa in viitor? Sau pot fi afectati dintii stalpi daca nu o mai cimentez? Va multumesc!
0
20-12-2018, ora 11:54
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Cimentul provizoriu este dizolvat de saliva in timp iar puntea se poate misca ducand la deteriorarea ei.
Daca sunteti multumit de lucrare ar fi bine sa o cimentati definitiv.
0
20-12-2018, ora 22:21
Viorel Vio
Nu este medic/terapeut
Viorel Vio
Multumesc pt. raspuns! As mai avea o intrebare: dupa cimentarea definitiva, puntea o sa ma stranga mai mult decat acum? Acum foarte putin simt in parti ca ma strange, dar e ok.
0
21-12-2018, ora 08:08
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Daca simtiti ca puntea trage de dintii stalpi, spuneti-ii medicului. In acest caz mai trebuie sfeluit putin din dinti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •