Ajutați-mă!!!! cînd urinam la urmă mă ustura și mirosea urît

14-01-2019
naza
Nu este medic/terapeut
naza
am avut o pauză de 4 luni fără nici un contact sexual apoi după ce am început să fac sex peste 5 zile am avut menstruație, după menstruație vaginul nu se umezea și cînd urinam la urmă mă ustura și mirosea urît, din ce cauză așa sa primit? P.S. am ai avut așa experiență mai devreme dar deja o pauza de 2 luni înainte de menstruatie.
5 comentarii
1
14-01-2019, ora 08:16
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Este foarte probabil ca aveti o infectie urinara. Mergeti la medic pentru examinare, analize si tratament.
0
14-01-2019, ora 12:41
naza
Nu este medic/terapeut
naza
din ce cauză aceasta apare?
1
14-01-2019, ora 13:54
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ca și colegul meu vă spun că este posibil să aveți o infecție urinară, ce se poate depista făcând o urocultură. Infectia urinară apare mai des la femei și este legata de lungimea uretrei(uretra este mai scurta, iar acest lucru favorizeaza aparitia si inmultirea rapida a bacteriilor). Uretra este canalul care face legatura dintre vezica si prin care este eliminata urina.
Un alt motiv este legat de faptul ca anusul este situat in apropiere de aparatul urinar, iar bacteriile din jurul anusului pot fi transmise cu usurinta catre uretra.
Actul sexual poate sa favorizeze raspandirea bacteriilor de la anus catre uretra, pentru că în timpul actului intim, agentii patogeni pot sa circule mai usor de-a lungul zonei genitale, patrunzand prin uretra catre vezica sau rinichi. 80% dintre femeile active sexual diagnosticate cu o infectie urinara au facut sex in ultimele 24 de ore de la aparitia semnelor.
0
14-01-2019, ora 14:34
naza
Nu este medic/terapeut
naza
ce trebuie de facut pentru a evita aceasta infecție data viitoare ? căci iarăși o sa am o pauza si nu doresc atunci cînd să încep relațiile sexuale sa am aceiași problemă
0
14-01-2019, ora 21:40
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Poate ca infectia aceasta este capatata de la partenerul sexual...
Cea mai buna solutie este sa va protejati folosind prezervativ si avand grija cu cine faceti sex
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: