Ajutati-ma, am tulburare de panica generalizata si depresie. Sunt gravida in 7 saptamani

18-08-2020
reviga
Nu este medic/terapeut
reviga
Buna ziua, eu am tulburare de panica generalizata si depresie.Doctora a spus ca voi fi toata viata pe tratament. Problema este ca am ramas gravida luand urmatorul tratament: Efectin 75 mg, 1 Anxiar si Seroquel 50 mg seara. Am incercat sa le intrerup, dar am facut o recadere urata rau.Stari de sufocare, atacuri de panica aproape toata ziua, nu mancam, nu dormeam... Doctora nu imi raspunde la telefon, am inceput sa iau tratament 37, 5 mg efectin si 1 anxiar, si mi-am revenit. Dar cat de rau ii poate face la bebe? De intrerupt tratamentul nu cred ca poate fi vorba. Pot continua cu ele asa pana la nastere sau sa fac avort? Mentionez ca sunt gravida in 7 saptamani. Nu as vrea sa am un copil cu malformatii sau si mai grav... Mentionez ca medicul ginecolog nu a stiut ce sa zica
2 comentarii
0
19-08-2020, ora 18:30
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Pana discuti cu medicul citeste asta --------*. In plus iti sugerez Reviga sa incepi sesiunile de psihoterapie
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta

(*modificat de admin)
1
19-08-2020, ora 19:57
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Spui că doctora nu-ți răspunde la telefon, dar ai început un alt tratament. L-ai luat singură? Mai consultă și un alt ginecolog și eventual un psihiatru care are și competențe pe psihoterapie ca să poți îmbina medicația cu psihoterapia pentru o rezolvare mai rapidă. Un psihiatru bun poate înlocui medicația cu unele cu același efect asupra tulburării, dar pe care să le poți lua și pe timpul sarcinii.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.