formatiune neoplazica ilio pubiana

31-12-2016
buzica
Nu este medic/terapeut
buzica
Tatalui meu de 53 de ani i sa facut un rmn pentru durere la piciorul stang inghinal si ne-au scris pe rezultat urmatoarele "Pe examenul rmn cu sol contrast se evidentiaza o formatiune tumorala litica ram iliopubial si acetabul, care sufla corticala ramului ilio pubian" si diagnostic " formatiune neoplazica ilio pubiana", nu inteleg prea bine dar din citite pe onternet as intelege ca e cancer la oase, si as dori din tot sufletul sa imi spuneti daca moare din cauza acestei boli sau se poate recupera, va multumesc mult de tot
4 comentarii
0
31-12-2016, ora 14:41
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui facute examinari mai complexe. foarte des tumorile osoase sunt metastaze. trebuie un consult oncologic, staging (CT craniu, torace, abdomen, markeri tumorali pentru gasirea altori tumori, metastaze).
tratamentul depinde de tumoarea primara.
cateodata este necesara si luarea unie probe din tumoara pentru un examen histologic.
depinzand de tipul tumorii poate fi aleasa tratamentul corect: operatie, citostatice, radiatii sau combinatia acestora.
din cele descrise extirparea acestei tumori din bazin, in totalitate cel putin, este problematica
0
14-06-2017, ora 21:03
Elisa.Constantina
Nu este medic/terapeut
Elisa.Constantina
Buna seara am si eu o problema f mare care ma scurs de orice putere am 41 de ani anul trecut in august am nascut toata sarcina nu am avut probleme dupa ce am nascut au inceput una dupa alta am ramas de la nastere cu dureri foarte mari de bazin nu mam putut ridica din pat cateva luni dar nici macar in fund sa stau nu am putut am f la doctor miau zis ca am discopatie si miau dat sa fac fizioterapie dar nu numai ca nu mia trecut e din ce in ce mai rau si de aproape o luna de zile nu imi mai simt piciorul stang pina la genunchi din sold chiar si de mai sus un pic de la burta si e amortit mai tare pe partea inferioara chiar si sus intre picioare nu simt nimic si nu numai amortit e simt si durere f mare nu pot sta in pozitia de sezut de loc si numai pe partea dreapta pot dormi va rog poate ma puteti ajuta cu un sfat ca nu stiu ce sa fac nu mai suport durerea dar doctorii miau dat sa iau antiinflamatoare dar imi lasa putin durerea atat amorteala nu imi trece de loc e continuua va rog din suflet sa imi spuneti ce pot face va multumesc anticipat sa aveti o seara cat mai frumoasa !!!
0
14-06-2017, ora 22:52
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa mergeti la un neurolog/neurochirurg pentru un examen competent
0
15-06-2017, ora 15:29
Elisa.Constantina
Nu este medic/terapeut
Elisa.Constantina
Buna ziua multumesc ca mi atiraspuns am fost si la neurolog ca la inceput din cauza ca am ramas si la maini cu problema mam operat de sindromul carpon au crezut ca sifar de scleroza multipla si miau dat si am facut mai multe analize dar au iesit bune in ce sens nu am scleroza multipla ce doar era sindromul carpon si discopatie si miau zis sa merg la ortopedic dar din pacate mu pot gasi ce am de asta am vrut un sfat ca nu mai stiu ce sa fac piciorul nu il mai simt deloc pina la genunchi va multumesc foarte mult :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.