Ajutati-ma - Nu mai scap de ganduri de suicid

27-08-2018
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Nu mai scap de ganduri de suicid de un an de zile ma lupt in fiecare zi cu ele de cand ma scol si pana ma culc am fost la medici mi sa facut tec am fost 2 saptamani bine dupa gandurile au revenit simt ca nu mai rezist tratament iau de 2 ani
45 comentarii 12 Înainte ›
1
27-08-2018, ora 08:15
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineața
Ce ratament urmati?La un psiholog ați fost ?
0
27-08-2018, ora 09:20
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Tratamentul este:zatinex 30mg 2 dimineata, grimodin 300 mg 1 dimineata si 1 seara, midora 200 mg 1 la pranz, anxiar 1mg 1 la pranz si 1 seara, am fost si la psihologi, internata am fost prin mai multe spitale singurele rezultate au fost cu TEC, mentionez si faptul ca pe langa gandurile de suicid continuee, nu pot sa ma mai concentrez pe ceea ce fac, nu pot sa mai comunic suficient si mi-au disparut si simturile
0
27-08-2018, ora 09:27
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Vorbiți cu medicul psihiatru care va dat tratamentul, poate e nevoie să modifice dozele. Iar concomitent faceți psihoterapie, pentru că în paralel cu medicația vă ajută să obțineți rezultate mai rapide și de durată.
Nu menționați ce fel de terapie ați făcut. Pe astfel de probleme se pliază foarte bine terapia cognitiv-comportamentală, dar să urmați un program serios, personalizat, să parcurgeți fiecare etapă cu încredere, nu să mergeți de la un psiholog la altul.
0
27-08-2018, ora 10:10
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Am fost la psihologii spitalelor prin care am fost internata plus la un psiholog care ma ivatat cum sa ma comport normal in familie(rutina zilnica), dar toata lumea ma invinovateste ca nu vreau sa ma fac bine ca nu am vointa, insa acel, , nu pot ", , , ma chinui incontinuu" nu imi ies din cap, nu imi pod distrage atentia nici macar cu televizorul sau sa ma joc ceva cu copilul simt ca sunt distrusa si cred cawith nimeni nu ma mai poate salva pentru ca nu am nici umpic de gandire pozitiva
0
27-08-2018, ora 10:17
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Evaluare psihologică v-a făcut? Dacă nu, mergeți la un psiholog clinician cu experiență, pentru că una este să vreți și alta este să puteți.
Poți să înveți orice pe cineva, dacă nu știi modul de gândire al acestuia, de percepție, scheme cognitive, etc, pentru că se forțează să facă ceva ce nu poate, cu un consum mare de energie, apoi se epuizează. E nevoie să vezi ce anume îl blochează și să intervii asupra acestor factori.
0
27-08-2018, ora 11:12
budei
Nu este medic/terapeut
budei
A-ti spus bine sa se vada ce blocheaza, ca eu chiar sunt blocata, nu pot reactiona la nimic din jurul meu, nici macar daca cineva plange si are o durere sufleteasca, eu nu pot sa reactionez, nu stiu ce sa mai fac cu gandurile repetetive toata ziua
0
27-08-2018, ora 12:11
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Nu stiu cui sa mai cer ajutorul ca sunt foarte chinuita de toate aceste ganduri continu si lipsita de toate simturile nu sunt om mi-e foarte greu sa traiesc mi -se pare ca nu ma intelege nimeni
0
27-08-2018, ora 15:11
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Doamna psiholog Niculina a-ti putea sa imi recomandati un psihoterapeut pentru problema mea la Ploiesti?
0
27-08-2018, ora 17:39
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Caută pe google psiholog Ploiești și uite-te la competențe: să fie și clinician și psihoterapeut, ca să-ți poată face și evaluare.
0
28-08-2018, ora 01:59
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
În primul rând, ar trebui să te gândești la ce mai poti face pentru tine cat mai esti in viata, ca mai apoi sa scapi de tentative. Gaseste motive sa trăiești, cauta sau mai bine zis ofera ti motive sa trăiești ! Apoi nu te vei mai gândi la asta.
0
28-08-2018, ora 15:43
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Nu mai pot sa fac nimic, nu pot nici sa ma ajut pe mine nici pe cei din jur am ajuns de zac la pat pe ganduri negative, pentru ca nu mai gandesc deloc,
0
29-08-2018, ora 18:19
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Ai mai incercat si alte tratamente la alti medici ?! Ai o schema cam incarcata, ce diagnostic ti s-a pus ?
0
29-08-2018, ora 19:03
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Am incercat multe scheme de tratament in aproape doi ani am schimbat 10medici, ultimul diagnostic a fost tulburare de personalitate
0
30-08-2018, ora 16:53
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Este destul de suspect ca din atatea tratamente sa nu ti se potriveasca niciunul ! Te stii cu vreo alta boala asociata, analizele uzuale pt ficat si sange iti sunt in parametri normali ?!
O electroencefalograma ai facut ?!
0
30-08-2018, ora 17:16
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Gandurile de suicid va sperie?
Pare mai degraba Tulburare obsesiv compulsiva decat depresie. Cautati un alt medic cu care sa discutati problema si care sa revada tratamentul.

Sanatate multa!
0
31-08-2018, ora 11:18
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Am facut si electroencefalograma si terapie cu electrosocuri dupa care am fost bine doar doua saptamani, nu sunt bolnava de alta boala e singura, si mi-a pus capac, nu pot sa scap de gandurile de sinucidere si de faptul ca nu mai am nici un simt, emotional, foame, sete, nu mai am nimic
0
31-08-2018, ora 11:24
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Sunt gandurile de sinucidere, si faptul ca nu am simturi emotionale, foame, sete, nimic
0
31-08-2018, ora 12:07
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Am inteles si imi pare rau pt ce traiesti dar cred ca exista inca solutii : antidepresivele triciclice, tetraciclice, inhibitoarele de monoaminooxidaza (IMAO) si stimulentele (amfetamine, metamfetamine ) - care nu se gasesc la noi ! Si terapia cu electrosocuri in continuare daca zici ca ti-a facut bine ! Trebuie facute mai multe sesiuni din astea pana se stabilizeaza efectul ! Pe youtube gasesti la conferintele TED un chirurg american ce a a avut o depresie foarte profunda si care doar cu terapia asta si-a revenit insa dupa mai multe sedinte (8-10) !
Daca tot nu simti foame atunci incearca sa mananci cat mai sanatos : fructe, legume cat mai mult crude, salate, seminte inmuiate, alune, nuci, peste, oua fierte moi ! Si incearca sa faci putina gimnastica acasa ( ideal la o sala! ) plus plimbari in zone cu aer curat !

Bafta si mai tine-ne la curent cu tratamentele si evolutia !
0
31-08-2018, ora 12:23
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Referitor la tratament, tu faci atacuri de panica, ai perioade de neliniste sau agitatie ?!
0
31-08-2018, ora 13:34
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Nu am nici neliniste nici agitatie, nu mai simt nimic, ca si cum nu mai imi simt corpul, doar gandire negativa incontinuu (gandurile astea de sinucidere continuu)
1
31-08-2018, ora 14:23
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Dupa cum banuiam si eu, daca ai depresie nu mai simti agitatie, in cazul asta nu stiu ce mai cauta anxiarul si grimodinul in schema, astea dimpotriva favorizeaza linistirea mergand chiar spre tristete, depresie ! Deci parerea mea este ca poti sa le scoti, pt inceput experimental, o zi sau doua, si daca te simti mai bine, complet ! Iti este de ajuns cu antidepresivul si neurolepticul - poate si asta ar trebui injumatatit ! In schimb cred ca ar trebui sa ti se mai adauge un antidepresiv, gandurile recurente despre moarte sunt un semn clar de depresie !!
Insa pt inceput optimizeaza-ti schema actuala, scoate o doza din anxiar sau grimodin, observa cum te simti, treci la eliminarea lui completa, apoi la urmatorul medicament ! E important sa ai si tu o participare activa la tratament, altfel medicul merge pe presupunerile lui ! Treci la fapte inca din seara asta, o sa vezi ca va fi din ce in ce mai bine !
1
31-08-2018, ora 15:20
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Recunosc ca am scos grimodinul de aproape doua saptamani si nimic schimbat
0
31-08-2018, ora 20:14
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Daca nu simti o schimbare nici in bine nici in rau inseamna ca il luai degeaba ! Vezi ca ti-am scris mesaj privat !
0
01-10-2018, ora 15:48
Ginad
Nu este medic/terapeut
Ginad
Buna! Eu mi-am facut cont soecial ptr tine. Vreau sa te ajut. In primul rand vreau sa te asigur ca nu vei face acest gest. Esti doar foarte panicata...si nu reusesti sa te echilibrezi. In primul rand ar trebui sa nu te mai indopi cu atatea medicamente. Stiu ca te ai legat de aceasta medicatie, dar nu e de ajuns.
0
01-10-2018, ora 15:56
Ginad
Nu este medic/terapeut
Ginad
Ai foarte multe medicamente si am inteles ca iei de ceva timp. Eu nu spun sa nu le iei, dar ai nevoie de multa intelegere si toleranta din partea cuiva. Ai spus ca nu mai ai simturi.asta se intampla din cauza medicamentelor. Uite: vei face totul cu pasi mici...nu te mai gandi prea mult la viitor...nu poti manca ceva consistent ceva solid bei sucuri de fructe nu neaparat facute de tine iaurt de baut asta ca sa nu lasi stomacul gol ca sa nu ti se inchida pifta de mancare. Iti ei copilul si faci plimbari scurte. Nimeni nu ti citeste gandurile. Comunici. Chiar daca e greu la inceput nu te lasi
0
01-10-2018, ora 16:00
Ginad
Nu este medic/terapeut
Ginad
Vei reusi
0
01-10-2018, ora 20:26
budei
Nu este medic/terapeut
budei
Din pacate chiar nu pot sa ma gandesc la viitor, nici prezentul nu il mai constietizez, cat despre plimbare, m-am blocat de tot stau numai la pat, nu mai am niciun fel de gandire, tot ce fac, fac doar fortat, eu nu mai simt nimic.
0
02-10-2018, ora 17:06
Ginad
Nu este medic/terapeut
Ginad
Cum te fortezi sa faci cate ceva prin casa, te rog forteaza-te si sa iesi. 0800080100 un nr de linie se poate sa te ajute. Daca vrei iti dau si nr meu
0
02-10-2018, ora 17:07
Ginad
Nu este medic/terapeut
Ginad
Am spus ca trebuie cu pasi mici
0
02-10-2018, ora 17:08
Ginad
Nu este medic/terapeut
Ginad
Si iti recomand si www.deoresiaebuna.ro incriete te in programul gratuit antidepresiv
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: