Ajutor! sangerari maronii mai devreme cu o saptamana decat trebuia sa-mi vina ciclul

06-05-2017
Kathie
Nu este medic/terapeut
Kathie
Buna ziua.
Am o problema, si mi-e foarte teama.In data de 18 aprilie a avut loc un accident(s-a rupt prezervativul) si la 20 de minute dupa aceasta am luat Escapelle.Partenerul nu a ejaculat.Am facut un test de sarcina dupa 5 zile, si rezultatul a fost negativ.
In data de 4 mai am inceput sa am niste sangerari maronii(abundenta mica) care continua si astazi(mentionez ca aceasta a venit mai devreme cu o saptamana decat trebuia sa-mi vina ciclul).
Sunt insarcinata?M-am imbolnavit?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
1 comentarii
0
08-05-2017, ora 15:33
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

in cazul in care Escapelle a fost administrat corespunzator nu ar trebui sa existe posibilitatea unei sarcini, pentru siguranta insa va recomandam testul de sarcina in perioada in care ar trebui sa aveti menstruatia, adica in jurul datei de 25 mai in consitiile in care mestruatia apare la 28 de zile si este regulata. Sarcina poate exista si fara ejaculare daca a avut loc penetrare deoarece in lichidul seminal exista spermatozoizi, va recomandam sa folositi mijloace de protectie contraceptive daca nu va stiti cu exactitate perioada ovulatorie

O zi buna,
Echipa Medicala Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: