Ajutor ! Discofort piept de lunga durata ( nevralgie intercostala ) ?

22-01-2017
SuntCalm
Nu este medic/terapeut
SuntCalm
Buna ziua, revin cu o problema mai veche.. problema a aparut in septembrie dupa consum exagerat de cafea, somn putin si efort fizic. Am un disconfort in zona pieptului, aproape permanent..durerea (daca pot sa ii zic asa ) nu am avuto la intensitate puternica.. mai mult e asa sacaitoare, dar ma ingrijoreaza putin.. Am facut 3 ekg-uri cand am avut prima data durerea..(totul ok, o presupusa nevralgie itercostala) Am fost si ascultat la plamani.. iarasi ok.. Cardiologul mi-a recomandat niste Calcivid si Magnerot timp de 6 saptamani + Midocalm si inca ceva nu mai tin minte exact...Am terminat acest tratament si nu mai aveam asa mari probleme, acuma de aproximativ 1 luna au revenit..Acel disconfort care se muta in pectoralul stang, drept si tot asa. Durerea ca si atunci, nu se modifica la efort, nu ma deranjeaza deloc la efort.. ba chiar ma simt mult mai bine.Nu am alte simptome, ma simt ok.. dar am tot timpul o frica in mine.. sunt putin stresat.. si de 1 luna si 2 saptamani, pot sa zic ca nu am un program adecvat..Dorm destul de tarziu, mananc destul de mult dar fara a avea un program anume si am trecut prin niste perioade de stres, efectiv gandul asta ma streseaza. Se poate sa fie si de la coloana ? Pentru ca o am putin deplasata, o raceala mai veche ? Lipsa de calciu ?Tin sa precizez ca undeva prin Aprilie dupa o varicela am avut un inceput de gastrita.. si am urmat un tratament si l-am terminat.. Dar nu cred ca e asta, simt ca arsura uneori.. dar o simt in zona stanga langa inima si sub brat. Astept un raspuns de la un expert.. Multumesc frumos !
1 comentarii
0
23-01-2017, ora 21:38
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Faceti o fibrogastroscopie, logica mea ma duce spre ipoteza de hernie hiatala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de plămâni - ce trebuie să știi
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Junghi intercostal - cauze, diagnostic, tratament
  •