Ajutor... dureri musculare

06-06-2013
alexyk
Nu este medic/terapeut
alexyk
De vreo 4 zile ma dor gambele la picioare si am contractii chiar daca stau in pat si nu fac nimic.. azi vad ca m-a ia durerea si in partea de sus a genunchiului... m-am intepat saptamana trecuta intr-un cui in deget dar nu am facut infectie nimic.. anti tetanosul nu l-am gasit sa il fac dar l-am facut in clasa a 8 si am auzit ca ar fi valabil intre 5- 10 ani... dar nu inteleg de unde vin durerile astea la picioare nu am fact efort sau stat mult in picioare...durerea e suportabila mai mult ca o jena.. dar observ ca se acentueaza zi cu zi cate putin... astept raspuns va rog mult.. m-am speriat rau de tot cu tetanosul ca am auzit ca asa s-ar manifesta... Multumesc, Respect!
4 comentarii
0
06-06-2013, ora 13:23
alexyk
Nu este medic/terapeut
alexyk
Precizez ca am 21 de ani, saptamana trecuta cand m-am intepat in cui, am carat niste saci de moluz dupa bloc jos.. se poate ca febra musculara sa apara dupa 4-5 zile? Pe o parte sunt speriat cu tetanosul... Multumesc Frumos, Mult respect!
0
06-06-2013, ora 22:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Probabil ca in urma efortului extraordinar mentionat ati declansat un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Ce greutate/inaltime aveti?? Ce antecedente traumatice aveti?? Ce eforturi profesionale/sportive practicati?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-06-2013, ora 13:34
alexyk
Nu este medic/terapeut
alexyk
nu am mai facut efort de cam 1 an de zile... inaltime 1.77 greutate 88 kg. mi-am luat un unguent antiflebitic MK si observ ca m-a mai lasat..Iar la coloana nu simt nici o durere. Respect!
0
07-06-2013, ora 15:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu se pune problema de dureri la nivelul coloanei, deoarece cel mai adesea sindromul compresiv lombar se manifesta prin sciatica, adica dureri la nivelul membrului inferior.
Este mai mult decat evident ca situatia actuala este agravata de excesul ponderal (25 kg).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: