ajutor rezultate la testul pt anticorpii citomegalovirus IgG si IgM.

01-06-2012
magda85
Nu este medic/terapeut
magda85
buna seara,

am 27 de ani si sunt in luna a 6-a de sarcina..am facut toate analizele la timp.

problema a aparut la acest anticorp si anume citomegalovirus care mi sa spus sa repet testul.am sa va dau si valorile si as vrea niste pareri...multumesc!

Comentarii:

TEST CMV IgG
0.5-0.99 U/ml reztiltat echivoc, necesita repetarea investigatiei dupa cel putin 2
saptamani.

TEST CMV IgM
4.7-1.0 COI rezultat echivoc, necesita repetarea investigatiei dupa cel putin 2
saptamani.

Anticorpi Citomegalovirus IgG - rezultat: 0.150 (Interval de ref./unit. mas.: 0 - 0.5 U/mL)

Anticorpi Citomegalovirus IgM - rezultat: 0.222 (Interval de ref./unit. mas.: 0 - 0.69 COI)

Ag HBs - rezultat: nonreactiv

Analizele au fost lucrate pe ELECTROCHEMILUMINISCENTA.
4 comentarii
0
07-06-2012, ora 10:33
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Trebuiesc repetate analizele, poate la un alt laborator, problema este cu IgM pozitiv, acesta dc iese intr-adevar pozitiv, poate inseamna un anumit risc in sarcina. Repetati analizele si discutati cu medicul care va urmareste sarcina!
0
07-06-2012, ora 13:50
magda85
Nu este medic/terapeut
magda85
multumesc pentru raspuns!
0
12-07-2012, ora 19:39
ramonach
Nu este medic/terapeut
ramonach
buna ziua.sint insarcinata.in sapt 23 de sarcina am efectuat profilul torch.ig m pt toxoplsma a fost negativ, dar ig g pt toxoplsma a avut valoarea mare, adica 616.am repetat igg pt toxoplasma in sapt 28 de sarcina si a iesit o valoare de 584.as dori sa stiu daca este posibil sa fi suferit infectarea cu toxoplasma in trimestrul 1 si ce este de facut.va multumesc
0
16-07-2012, ora 13:22
ramonach
Nu este medic/terapeut
ramonach
astept cu nerabdare un raspuns competent.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
06-09-2021, ora 13:17
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Ovobank
Urmați un tratament de donare de ovule și aveți nevoie de o donatoare?
Datorită Ovobank – prima bancă de ovule din Europa – vă puteți alege donatoarea din marele nostru grup de donatoare. De asemenea, puteți alege donatoarea care seamănă cel mai mult cu dumneavoastră prin intermediul aplicației Ovomatch. Luați legătura cu echipa noastră.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.