azi am aflat ca am si eu citomegalovirus

26-03-2009
anca26
Nu este medic/terapeut
anca26
CMV IgM -grayzone 0, 418
IgG -pozitiv 751, 4
Toxoplasma IgM -negativ o, 212
IgG -negative 0, 2

Mi s-a dat bilet de trimitere la clinica de boli infectioase sa iau tratament. am mai pierdut o sarcina acum 2 ani, nu se stie cauza exacta ci doar ca s-a oprit din evolutie in 6 saptamani (am si rh negativ), sincer nu mai stiu ce sa cred. spuneti-mi va rog care sunt sansele sa ajung la cmv igg negativ si aproximativ cat am de asteptat pana sa am voie sa raman insarcinata. Va multumesc!
3 comentarii
0
27-03-2009, ora 12:22
dear
Nu este medic/terapeut
dear
cel mai bune ar fi sa mergi cu aceste analize la un medic ginecolog(bun) o sa-ti dea un tratament, apoi iti refaci IgG-ul si daca s-a negativizat o sa poti ramine insarcinata.inainte de asta nu ar fi bine sa ramii insarcinata pentru ca sarcina se poate opri din evolutie din nou sau daca nu fatul poate avea malformatii.
iti spun astea in cunostinta de cauza, eu am facut tratament(cuantibiotice si prescris de medicul ginecolog) tot dupa o sarcina oprita in evolutie, dupa ce ce am depistat(prin analize)ca aveam igG-ul pozitiv.acum am o fetita sanatoasa o sa reusesti dupa ce te tratezi eu iti doresc numai bine si bafta!
0
27-03-2009, ora 17:32
anca26
Nu este medic/terapeut
anca26
buna ' dear' si multumesc pentru raspuns. eu vreau sa raman insarcinata si de aceea m-am dus la medicul meu ginecolog, el m-a trimis sa-mi fac analizele astea si asa am aflat ca am cmv igm grayzone. tot el m-a trimis la clinica de boli infectioase pentru a cere un tratament corespunzator valorii igg 0, 418. ceea ce ma pune pe ganduri este perioada in care ma voi vindeca destul pentru a duce o sarcina sanatoasa.
0
27-03-2009, ora 17:55
dear
Nu este medic/terapeut
dear
este bine ca ti-ai facut anlizele inainte de a ramine insarcinata.eu am avut igg 0, 178 tratamentul a durat 2 saptamini.cit despre rh nu este ideal ca il ai negativ sunt cazuri incare nu s-a intimplat nimic, dar trebuie sa vezi sotul tau ce rh are.daca il are tot negativ e bine daca nu stabilesti cu medicul ginecolog ce trebuie sa faci.
oricum e bine sa sti ca atunci cind vei naste trebuie sa ceri sa ti se faca o injectie de imoglobulina anti D. ca sa nu mai ai probleme la sarcina urmatoare cu rh-ul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.