Alergie la gluten

08-08-2014
andreiule90
Nu este medic/terapeut
andreiule90
Buna ziua, de vreo 2 saptamani am eruptii pe piele(basici asemanatoare celor de tantari) cand mananc musli, porumb fiert, fulgi de porumb, paine toast, dovlecel, paste fainoase, orez + multe altele(cand am mancat porumb fiert si dovlecel am avut si probleme de respiratie, ma simteam umflat in gat). Inca nu am fost la doctor dar m-am interesat si s-ar putea sa am alergie la gluten, de 1 saptamana mananc doar rosii, branza, ardei gras, castravete, masline, oua, carne si fructe, iar de baut beau doar apa deoarece intr-o seara am baut un pahar de Cappy pulpy si a 2-a zi dimineata imi aparuse acele basici, m-a lasat dupa ce am luat Claritine. As dori sa-mi spuneti daca am voie sa mananc cartofi fierti deoarece mi-e teama sa nu am iar probleme, am cautat pe foarte multe site-uri daca glutenul se poate gasi si in cartof, pe site-ul dumneavoastra si pe multe alte site-uri am gasit ca e recomandat cartoful ca inlocuitor insa am gasit si pe un site: viata-sanatoasa/sanatate/de-ce-e-bine-sa-mancam-cartofi-1143184 acest citat: 'Cartofii contin gluten, un antioxidant care s-ar parea ca ajuta la protectia impotriva anumitor forme de cancer.' Va multumesc frumos si va doresc o zi buna.
1 comentarii
0
09-08-2014, ora 11:52
andreiule90
Nu este medic/terapeut
andreiule90
Se pare ca am alergie si la cartofi, aseara pe la ora 19.30 am mancat 2 cartofi natur si pe la ora 01.00 am observat ca mi-au aparut iar acele basici, imi poate recomanda cineva un medic de specialitate?
VA MULTUMESC si va doresc o zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi speranțe de tratament pentru boala celiacă (inactivarea enzimei TG2)
  • Ești „nutricondriac”?
  • Cum afli dacă ai intoleranță la gluten
  •