Alergie la mirosuri?

06-09-2018
Miruna8
Nu este medic/terapeut
Miruna8
Bună! Întotdeauna am avut probleme cu mirosurile. Uneori mi se întâmplă ca de la balsamul de rufe să simt că mă sufoc. Dacă nu ies în câteva secunde din încăpere, nu mai am aer. Parfumurile însă, le-am tolerat. Cel puțin până acum ceva timp. In ultimele dăți când am folosit parfum, chiar și într-o cantitate infimă, mirosul îmi înfunda nările, aveam un atac de panică și simțeam că nu mai pot respira. Cu deodorantul la fel, poate chiar și mai rău. Din această cauză folosesc doar deodorant stick. Dar, ca orice femeie, îmi doresc să mă dau cu parfum. Dacă mă dau pe mâini puțin sau în spatele urechilor, mirosul nu mă deranjează atât de tare, dar tot fac un atac de panică (la gândul că m-ar putea deranja; cred că am căpătat o frică față de ele). Ce as putea face? Sau cum as putea sa folosesc parfumul, în așa fel încât să nu îmi afecteze viața? Mulțumesc!
1 comentarii
0
30-05-2019, ora 20:45
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Există forme de astm care sunt declanșate de mirosurile intense. Sau puteți fi alergică la substanțele volatile care se găsesc în parfumuri, detergenți. Este recomandat să mergeți la alergologie pentru investigații suplimentare (test patch, spirometrie, IgE total și altele pe care vi le va recomanda medicul alergolog). O seară binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: