Alergie la pesticid sau la medicamente?

14-06-2007
Ady_Eva
Nu este medic/terapeut
Ady_Eva
Buna seara.

De o saptamana iau si medicamente pentru raceala de la ovare si rinichi (flamexin, no-spa si cuminol), dar in aceeasi zi in care am inceput tratamentul am dat si cu prafuri de paraziti (mai exact, purici) la mine in camera. Problema este ca a doua zi au inceput sa-mi apara niste basici pe piele, albe, precum ciupiturile de tantari sau urzicarea. Se manifesta exact ca o urzicare: ma ustura pielea, este rosie in jurul basicutelor si ma mananca foarte tare. Nu stiu de la care ar putea fi...Apropiatii mi-au spus ca nu trebuia sa dorm in asternuturile in care erau puse prafurile acelea...Cred ca aveau dreptate. Maine s-ar putea sa ajung la doctor, insa nu stiu sigur. Stiti cumva un medicament care m-ar putea ajuta sa scap de aceasta alergie?

Mentionez ca basicutele nu sunt pline cu lichid, ci doar niste umflaturi ale pielii, care uneori nici macar nu sunt rotunde...ci sunt ca niste dare, ca niste gheare. Foarte ciudate si insuportabile...
2 comentarii
0
14-06-2007, ora 00:00
Ady_Eva
Nu este medic/terapeut
Ady_Eva
Am uitat sa va spun ca medicamentele am incetat sa le iau ieri, iar prafurile le-am curatat tot ieri, insa astazi mi-a fost chiar mai rau, avand si un fel de frisoare...
0
15-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ai facut o urticarie acuta care ar putea avea o cauza alimentara sau medicamentoasa. Oricum, nu intarzia vizita la medic pentru ca risti sa iti pui viata in pericol! Apeleaza la un dermatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.