Exista alergie sau intoleranta la vitamina C?

15-11-2010
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Exista alergie, intoleranta la vitamina C ? Nu la cantitate mare, ci la cea normala ingerata din alimente si fara a avea alte probleme digestive sau de sanatate?
6 comentarii
0
15-11-2010, ora 22:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
NU!
0
15-11-2010, ora 23:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
D-nă Eclectica,

Vitamina C (acidul ascorbic), cel puţin în formele sale naturale obţinute din unele nutraceutice (unele alimente foarte benefice pentru sănătate), în general, NU poate produce o alergie sau o intoleranţă, dacă organismul nu prezintă probleme digestive, imunitare, endocrine şi/sau neurologice, însă în prezenţa unor anumite condiţii medicale, de pildă, în prezenţa unei gastropatii erozive, organismul poate deveni intolerant la vitamina C, pe fondul existenţei unei hipersensibilităţi şi/sau idiosincrazii (a unei reactivităţi patologice) induse de condiţia medicală respectivă, fapt pentru care, vitamina C poate produce unele manifestări neplăcute, care se pot exprima intern sau extern.
Acestea fiind spuse, ca şi concluzie principală, ingerarea unei cantităţi normale de acid ascorbic natural, după cum v-am spus şi în mesajul anterior, NU poate produce fenomene specifice alergiei sau intoleranţei.
Şi totuşi, există organisme umane care prezintă intoleranţă idiopatică la vitamina C, aşa numita intoleranţă produsă de o cauză total necunoscută de comunitatea ştiinţifică internaţională, care activează în domeniul medical (o cauză de sine stătătoare; o cauză independentă de toate afecţiunile care coexistă în respectivele organisme intolerante).
_
Consultaţi un medic!





Toate cele bune.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Nick
0
15-11-2010, ora 23:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Post Scriptum - Vitamina C sintetică, din păcate, poate produce forme de alergie şi/sau intoleranţă, prin intermediul digestiei defectuoase (fracţiuni din acidul ascorbic, în anumite cazuri, se digeră şi metabolizează incomplet, pătrund în fluxul sanguin şi acţionează ca nişte antigene, adică precum nişte substanţe care au capacitatea să producă unele reacţii imunitare şi care stau la baza declanşării unor tipuri de alergie, printre altele).
0
15-11-2010, ora 23:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Completare: Am uitat să specific faptul că vitamina C sintetică are abilitatea să producă forme de intoleranţă şi alergie, chiar şi în cazul organismelor umane neafectate de o condiţie medicală favorizantă (chiar şi în cazul organismelor sănătoase).

Numai bine!
(Îmi cer iertare pentru fragmentarea mesajului, ca de altfel şi pentru posibilele greşeli morfo-sintactice sau ortografice. Sunt foarte obosit! Mulţumesc pentru înţelegere).
0
16-11-2010, ora 13:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nick, nu spun decat ca iti multumesc inca o data pentru tot interesul dat! Sa fii sanatos si sa-ti dea Dumnezeu tot ce ai nevoie! Multumesc!
0
17-11-2010, ora 23:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu deosebit de multă plăcere am încercat să vă fiu de folos, d-nă Eclectica. Sper că am reuşit!
Mulţumesc mult pentru cuvintele frumoase. Dumnezeu să vă binecuvânteze cu toate cele de trebuinţă trupului şi sufletului.

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.