Alergie la un metal din lucrarea dentara

24-04-2019
AUG.SIBIU
Nu este medic/terapeut
AUG.SIBIU
Buna ziua, Anul trecut am avut doua lucrari dentare si de aproximativ 6 luni ma tratez la dermatolog pt o boala de piele, care in urma investigatiilor s-a dovedit a fi o alergie la un metal pus in lucrare de dentist. In acest timp m-am simtit rau, dar nu stiam de unde.Va rog mult daca poate cineva sincer sa imi spuna daca stomatologul nu avea obligatia de a ma trimite la un alergolog inainte de efectuarea lucrărilor dentare(eu nestiindu-ma alergica in vreun fel). Si intrebarea a doua ar fi daca NICHELUL mai este admis la noi in tara in lucrarile de stomatologie. Mentionez ca tot la acest dentist am avut o lucrare mai veche (de vreo 5 ani )care avea un stift din GAUDENT. Despre acest metal am citit ca ar fi cancerigen.
2 comentarii
0
24-04-2019, ora 14:47
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Buna ziua,
Nu are obligatia de a va trimite la un alergolog.
Nichelul este admis la noi in tara pentru lucrarile stomatologice altfel nu s ar face din nichel.
Gaudentul este cancerigen in aceeasi masura in care apa pe care o beti contine aditivi cancerigeni, doza de radiatii din banane este cancerigena s.a.m.d.

Va recomand sa inlocuiti lucrarea cu una din zirconiu.
Multa sanatate!
0
24-04-2019, ora 15:09
AUG.SIBIU
Nu este medic/terapeut
AUG.SIBIU
Va multumesc pentru recomandare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: