De ce innegresc argintul ?

19-02-2007
Roxana10b
Nu este medic/terapeut
Roxana10b
Am si eu aceasta mica problema: innegresc argintul. Daca port o bijuterie din argint pt un timp oricat de scurt, se innegreste imediat. Mai mult, imi apare pe piele un fel de alergie si am mancarimi. As vrea sa stiu cauza acestui fenomen si daca are vreo legatura cu starea mea de sanatate. Astept raspunsul dvs. Multumesc!
6 comentarii
0
19-02-2007, ora 00:00
ionela_22
Nu este medic/terapeut
ionela_22
sigur e argint si nu o combinatie de metale?
mancarimea este data de o alergie care o faci la o sare a metalelor respective.
(se intalneste adesea la cupru etc.)
oricum ar fi nu are nici un fel de legatura cu starea ta de sanatate.
0
23-02-2007, ora 00:00
Roxana10b
Nu este medic/terapeut
Roxana10b
Adevarul e ca bijuteriile le am primit cadou si nu stiu cu exactitate valoarea lor., dar daca tu stii ca Ag nu se poate innegri sau nu poate provoca alergii inseamna ca nu e argint pur. Multumesc foarte mult pt raspuns!! Acum m am lamurit.
0
01-02-2008, ora 00:00
Ramona87
Nu este medic/terapeut
Ramona87
Si eu am aceeasi problema.Argintul purtat mi se innegreste foarte repede.Am cumparat argint din mai multe locuri si chiar din alta tara, dar tot se innegreste. Si eu as vrea sa aflu cauza.
0
02-02-2008, ora 00:00
ionela_22
Nu este medic/terapeut
ionela_22
argintul se poate innegri dar nu da alergie
in schimb daca aveti o transpiratie acida sau daca spalati cu acizi cum sunt produsele casnice de curatarea baii, bucatariei si altele puteti ajunge la concluzia ca se innegreste argintul. poate aparea alergie la produsele respective de curatat.
deci conteaza cu ce a intrat in contact acel argint in cazul doamnei ramona87
0
20-03-2011, ora 17:27
utilizator_97952
Nu este medic/terapeut
utilizator_97952
Eu am un inel de argint care imi inegreste el mie degetul si cred ca e argint pur dar nu sunt convinsa. Dar s-ar putea ca bijuteria ta sa fie doar suflata cu argint si asta ar putea fi cauza. Incearca pentru un timp sa porti o alta bijuterie de argint pur si sa observi reactia.
0
20-03-2011, ora 17:29
utilizator_97952
Nu este medic/terapeut
utilizator_97952
p.s Cand primim cadou bijuterii, rareori este argint pur.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: