alergie medicamentoasa...soc anafilactic

39 comentarii 1 2
0
24-01-2011, ora 08:33
anacipri
Nu este medic/terapeut
anacipri
Am descoperit ca sunt alergica la augmentin si nurofen anul trecut. La o raceala am ajuns cu buza umblata la urgente la Floreasca. Mi-au facut o injectie si mi-a trecut.Am facut teste la alergii la diverse si iese ca nu sunt alergica la nimic. Dar in decurs de un an buza s-a unflat de cateva ori. Am fost pana acun la n medici.Anestezie la masea am facut si inaitea acesteiasi nu am avut nimic numai ca a doua oara nu a mai fost la fel.
0
24-01-2011, ora 08:42
anacipri
Nu este medic/terapeut
anacipri
Unde ai facuta analize si ai descoperit ca esti alergica la scandonest, ubistezin, mepivacaina, pavulon, propofol ?La Biomedica sau Synevo?EU am facut alergie la ubistezin.
0
25-01-2011, ora 01:50
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Toate testele la medicamente(anestezice, antibiotice, antiinflamatoare )le-am facut la Sp Scarlat Longin la Tineretului exact dupa Lic Sincai
Acolo am facut -la Dr Alecu Mihail alergologie care il gasesti cum intri pe poarta spitalului faci imediat dreapta e o alee si in capat lateral spate e o cladire cobori niste trepte, si numai dimineata e de gasit. Sau poti sa mergi la Dr Benea care e f bun dermatolog si alergolog asemenea cu trim med fam( in cladirea din capat pana sa cobori) si tot aici se fac teste la toate metalele- inclusiv leucoplast si praf, pene, polen.detergent etc.., se platesc dar mai putin si nu au preturi ca la Synevo etc. Eu le-am facut prima oara aici la sf lunii dec 2003, le-am repetat in 2004 si 2008 sa vad cum mai stau si am facut teste si la altele. Dupa soc anaf in 2003 decembrie la o saptamana dupa aprox, am facut test la xilina si alte anestezii si pana atunci n-am avut vreodata probleme. La acel moment am avut rez la xilina 6% cand val normale sunt 1-5%. Si in 2008 la xilina aveam 8% iar la celelalte care aveau o val de 4-5% in timp au sarit si ele la 5-6%. Ce e peste val normala NU SE FACE vreodata!.Si asta era la o saptamana dupa parca. Si la cele cu 5% te cam pun pe ganduri pt ca esti undeva la bariera...Sunt doctori f buni in ceea ce facaici si ma refer la cei mentionati! Si la capitolul alergologie cam toate sunt cu dus si intors si inca se mai cerceteaza acest domeniu, sunt multe intrebari fara raspunsuri!
0
25-01-2011, ora 02:03
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Cei cu probleme de alergologie ma refer la cele severe, nu la cele usoare si cu un soc anafilactic avut si pe un teren slab inteleg cu adevarat problema. Chiar e un stres si o teama permanenta cand de fapt constati ca se dezvolta o polialergie.Dar teama cea mai mare si riscul cred ca e atunci cand e inevitabila o operatie chirurgicala sau un tratament si depinzi de o anestezie sau medicament chiar daca testele ies negative pt ca oricand si-n orice clipa se poate face un soc anaf, asta nici acei medici n-au de unde stii ! de aceea nu-i de gluma deloc cu alergiile medicamentoase si din acest motiv e bine sa fim intr-un spital sub supraveghere medicala!
0
10-05-2014, ora 17:35
Mihaela2014
Nu este medic/terapeut
Mihaela2014
Buna Nico, am si eu o problema cu anesteziile, de fapt sunt polialergica, praf, mucegai, polenuri, alimente(carne de vita, nuci, alune, peste, soia.etc) cat si anestezii, articaina, mepivastezin, scandonest, ubistezin, xilina.am facut deja o anestezie generala sa imi faca o extractie, masea care putea fi plombata dar din cauza alergiei nu s-a putut, iar acum am de facut dintii din fata, am doar 22 de ani si nu as vrea sa recurg tot la extractie, te rog spune-mi si mie daca mai sunt si alte anestezii la care sa ma testez sa vad daca le pot folosi.

Multa sanatate
0
10-05-2014, ora 21:33
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Buna, Mihaela. Da, e cam complicat. Eu am fost in 2013 si acum o luna iar la Sp Malaxa, acolo sunt niste oameni nemaipomeniti la sectia alergologie etaj 2 si am fost cam de 3 ori in acest an pt diverse teste alerg. Acolo iti face la toate, mie mi-a facut si la un antib ca sa pot lua cv in caz de ceva, la un antiinflamator in caz ca am vreodata nevoie si treb sa iau, iti face EKG, analize, acel test de respiratie, am facut la toti factorii de mediu, metale f multe (patch), anestezii etc. Dar iti treb bilet tr cu specificatia alerg, dai tel si te programezi. Nu platesti nimic. Vz ca e alerg si la parter dar n-ai treaba acolo-si iti face internare ambulator adica nu ramai acolo, vii si pleci asta nu stiu o zi 2 -3 cat considera ei.Eu avand si la metale nu pot face nicio lucrare de un an din aprilie anul trecut numai cu teste si 8 luni le-a trebuit sa ajunga la o solutie in cazul meu. Eu nu pot nici sa-i salvez nu pot face anestezii la toti si acele care se fol sunt din nichel etc e f mult de lucru si la mine tot la anest totala ma rezum e singura solutie pt ca e f riscant. Eu am facut la Synevo un test la valplast, vrb de cele care de fapt se fac in Germania si vreau sa zic ca am fost singura care am facut la asa ceva mi-a zis pers de acolo ca nu au mai facut niciodata la acest material. Am gasit un stom f bun doar ca din pacate sau din fericire, nici nu stiu cum sa zic e singura sol pt mine si la aceasta nu se fol metale pt aliaje etc. Cam in 2 sapt ma preg de operatie adica fac aprox 14-15 extractii odata sub anest totala, am mai scos acum 4 ani la fel dar 8 radacini adica scot tot si apoi protezare totala nu am ce face. Am fost si la fac de protetica dentara m-au vz studenti, rezidenti, prof dr, ce sa zic e f complicat. Dar scap si de asta, medicii cu care colaborez sunt f f buni am noroc. Daca vrei sa discutam poti sa ma suni ini treb o adr de email. Tel de la Malaxa il gasesti pe net sau daca e ti-l dau eu e si interior acolo.Poop
0
10-05-2014, ora 21:42
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Si am uitat sa zic dar mai nou mi-a descoperit si alergii noi fata de cele care le aveam adica lala formaldehida ( formol ), balsam de peru si la polenuri nu dar la propolis da. Si acestea se fol in stoma si exista si in medic, alimente, prod cosmetice, alimentare, detergentii si prod de curatenie, tesaturi etc.Cand am plecat de la Malaxa am plecat cu 3 sau 4 pagini scrise inclusiv cu precizarea fol trusei de urgenta in caz de ceva ma refer si pt mine dar mai mult ca indicatie pt medici in caz ca ma operez sa stie ce sa faca pt ca exista un protocol in asemenea cazuri.
0
15-05-2014, ora 21:18
Mihaela2014
Nu este medic/terapeut
Mihaela2014
Buna Nicoleta, eu am fost si momentan mi-a putut pune plomba fara sa fie nevoie de anestezie, am mai tras un pic de timp dar tot vreau sa merg sa ma testez si eu la toate.Un medic alergoloc mi-a mai spus de niste anestezii :Epidocaina, Prilocaina, Bupivacaina, Ropivacaina.tu te-ai testat la ele?o sa vad daca le pot gasi sa ma testez si le ele, poate am noroc daca nu tot cu generala.Multa sanatate si sa ne auzim cu bine dupa operatie
0
16-05-2014, ora 05:08
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Buna, Mihaela !Mai sunt anesteziece( UZ stomatologic :bupi-mepivacaina etc ) dar odata ce esti pe un teren alergic si deja aici cred ca vorbim de o polialergie, nu stiu daca se baga cineva sa riste. Si daca o faci tu, banuiesc ca e decizia ta nu a medicului, el si-a luat mana...Nu stiu cum o sa procedezi e cam comlicat mai ales ca la unele teste rezultatul poate suna... "negativ pt o reactie imediata " si orice medic se gandeste si la o reactie tardiva pt ca ai un istoric destul de bogat si aici e buba. Eu luni ma internez si marti prob sau miercuri ma operez, sa-mi ti pumnii, scot 15 radacini dentare.Un an de zile mi-au luat toate investigatiile pt a ajunge aici la o rezolvare adica si pt a gasi solutia...si asta cea mai buna tinand cont de toate alergiile. E ff greu si asemenea probleme se rezolva in timp si anevoios.Poop si vrb
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să mă vaccinez anti-COVID dacă sunt alergic la mai multe medicamente?
  •