Alergii la coroanele dentare

24-09-2018
Alexandrina1980
Nu este medic/terapeut
Alexandrina1980
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Am alergie la nichel si recent (in urma unor reactii le nivelul fetei, la care nu le gaseam explicatia), am descoperit ca, coronitele dentare din gura contin nichel.
Ce tip de coronita as putea sa imi pun, ca sa nu mai am astfel de alergii? Si sa fie perfect tolerabile?

Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
3 comentarii
0
24-09-2018, ora 12:50
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua. Alergia dumeavoastra la nichel s-a descoperit cu teste cutanate? Recomandare este ca acele conorite cu suport de nichel-crom sa le fie inlucuite cu niste coronite provizorii de plastic ( acrilat/ compozit ), sa urmariti cum se manifesta reactia la nivelul fetei si apoi inlocuite cu coroane integrale de ceramica sau zirconiu-ceramica.
0
24-09-2018, ora 13:30
Alexandrina1980
Nu este medic/terapeut
Alexandrina1980
Va multumesc pentru raspunsul dvs.
Nu am facut teste, insa cu orice intru in contact pe piele, care este din nichel, imi apar eczeme, roseata, mancarime, arsuri, etc...
Asa am ajuns la partea cu dintii, sa ma intreb ce metale contin..
M-am senzibilizat atat de tare, incat am ajuns sa ma confrunt si cu o forma de dermografism pe piele.

Dar si cele din ceramica pe suport de zirconiu pot da asemenea reactii? Din cate am citit eu, zirconiul este biotolerabil.
Oricum, am ajuns la un moment in care prefer sa stau fara niciun fel de coroana, cu dintii descoperiti, decat sa ma confrunt cu ceea ce ajunsesem sa ma confrunt (stiu ca nu e ok, dar...)
Nu as vrea nici sa fac altele degeba si apoi sa le smulg si pe acelea, mai ales la costurile ridicate pe care le au.

Am uitat sa mai adaug ceva. In momentul de fata, le am pe cele cu nichel, urmeaza sa le dau jos maine. Gingia este extrem de rosie si umflata, cazuta peste dinte. Am mai avut asemenea reactii la nivelul gingiei, dar la momentul acela nu am stiut sa fac asocierea cu metalul. Le-am dat jos, si apoi gingia si-a revenit imediat. A fost foarte ok fara ele. Numai ca nefacand asocierea, am zis...ok, au fost vechi, le-am reinlocuit si apoi am inceput iar cu reactii inflamatorii locale.


Multumesc foarte mult pentru informatii!
0
24-09-2018, ora 14:45
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Nu este indicat sa lasati dintii slefuiti fara coroane de acoperire.
Asa cum spunea colega mea puteti face coronite provizorii sau faceti una din zirconiu ca sa vedeti cum reactionati.
Zirconiu este foarte bine tolerat de organism.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: alergia la nichel

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: