Alte forme de schizofrenie

15-10-2022
AdrianSaftencu
Nu este medic/terapeut
AdrianSaftencu
Bună! Ma numesc Adrian Saftencu, sunt din Jimbolia, județul Timiș, am 34 ani.

In anul 2018 am fost internat 2 saptamani la spitalul Eduard Pamfil din Timișoara, la d-na dr. Bredicean Cristina. Am primit diagnosticul de 'alte forme de schizofrenie'.

Dupa externare, pana in prezent, merg o data pe luna, in Jimbolia, la policlinică la d-na dr psihiatru Emanuela Cean, pentru control si rețetă.

Tratamentul curent pentru schizofrenie, e Aripiprazol, o pastila de 10 pe zi, seara.

Eu ma simt relativ bine, si stabil, cu acest tratament. Problema este ca nu reusesc sa muncesc, ca sa fiu independent financiar, nici nu am alte activități care sa imi facă placere, din cauza bolii poate, a simptomelor negative, cum e lipsa de motivație și celor pozitive cum sunt lipsa de comcentrare, sau delirul pe care îl am cateodata, care e si cu idei din religie.

As vrea sa știu ce parere au si alte persoane despre aceste probleme, poate si doctori.
Eu cel mai mult ma consult cu dr psihiatru, cu psihoterapeutul, cu familia și prietenii, de asemenea si de unul singur incerc sa ma încurajez.
Va multumesc!
6 comentarii
2
15-10-2022, ora 17:50
Gogu3
Nu este medic/terapeut
Gogu3
Continua cu psihoterapia, e foarte importanta.O sa ajungi sa poti sa muncesti.
Eu am tot redus tratamentul pana la 5 mg aripiprazol dimineata, si muncesc.
1
15-10-2022, ora 19:24
AdrianSaftencu
Nu este medic/terapeut
AdrianSaftencu
Gogu3 mulțumesc pentru raspuns!
Multa sănătate și succes cu lucrul!

Eu am facut si fac de mulți ani psihoterapie, sunt interesat de dezvoltare personala, de autocunoaștere si sa invat sa ma descurc singur, lucruri din acestea.
1
16-10-2022, ora 00:16
360
Nu este medic/terapeut
360
sunt curios cum te-a tratat dr brediceanu... ? am fost pacientulei pt cateva luni
2
16-10-2022, ora 06:28
AdrianSaftencu
Nu este medic/terapeut
AdrianSaftencu
xtreme07, Dr Bredicean mi-a făcut anamneza in spital, împreună cu alți doctori, si cu ajutorul psihologilor, deci am fost sub atenție, mai decât dacă mergi o data pe luna la policlinică pentru control.

Mie imi place mult d-na doctor Bredicean, e foarte profesionistă, si zâmbește tot timpul, poti daca vrei, sa spui orice problema ai, iarasi, doar uitându-se la tine observa anumite lucruri.

Spun asta pentru ca am citit biletul de externare, si scriau acolo lucruri pe care nu le cunoșteam, ca definiție, dar le aveam, cum sunt de exemplu tensiune intrapsihica, tristețe etc.

In spital am primit Haloperidol picături ca antipsihotic, diazepam, romparkin si orfiril pliculețe. Asta a fost pentru început, pentru 2 săptămâni.

Dupa ce am iesit din spital, am mai încercat și Olanzapina un timp, de la d-na dr. Cean, apoi Aripiprazol, pe care îl iau și acum, de 10 mg, o pastila seara.

Multa sănătate iti doresc si succes in viață!
1
15-12-2022, ora 22:26
anonim186
Nu este medic/terapeut
anonim186
Cel mai periculos e dupa parerea mea delirul religios, fereste-te de lucrurile alea. Is niste grupari care bat pe la usi sa isi raspandeasca mesajul, si de alea.

Da, problema cu lipsa independentei financiare e din cauza bolii. Si eu cat am vrut, dar nu am reusit nicicum de boala. Nu din lipsa de a incerca.

Eu am avut mari probleme si cu strainatatea din cauza bolii (Anglia, iar tata si el bolnav tot asa cu Canada).

Am scris ce cred.
1
23-01-2023, ora 14:25
AdrianSaftencu
Nu este medic/terapeut
AdrianSaftencu
anonim186 mulțumesc pentru răspuns!

Numai bine, sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •