Alveolita sau vindecarea zonei?

01-03-2019
Mede21
Nu este medic/terapeut
Mede21
Buna ziua!acum o saptamana am facut o extracție a unui premolar din arcada superioara, partea stanga.A fost o procedura mai dificila, premolarul era rotit la 180 grade si am necesitat si suturarea zonei.Am respectat toate indicatiile date de medic post extracție, insa am avut dureri groaznice-(sunt alergica la ibuprofen)si nu am luat nici un antiinflamator sau antialgic.Am urmarit locul extractiei zilnic, a doua zi post extracție am facut usoare clatiri ale gurii cu ceai de salvie dupa periajul de seara (nu am periat zona extractiei) si am observat ca local s a format ca o pojghita alb verzuie de unde vine un miros fetid..am mers la dentist iar aceasta mi a recomandat tratament cu antibiotic trei zile..medicul mi a curatat zona cu ser fiziologic insa a precizat ca nu a observat cheagul de sange format in alveola..cum trebuie peocedat in următoarele zile?..inca am dureri si in special in lobul occipital, partea cu extractia si dupa 5zile de la extracție prezint inca fata usor umflată
1 comentarii
0
04-03-2019, ora 07:36
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Dupa extractiile mai laborioase, durerile si disconfortul sunt ceva mai accentuate. Urmati tratamentul dat de medic si mergeti la control, mai poate curata/ adauga diverse produse cu antiobiotic local daca este cazul. Periati inclusiv zona extractiei, cu o periuta moale si cu... blandete. Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •