Am ajuns sa îmi doresc sa ma sinucid. Simt mereu disprețul tuturor. Și Singurătatea și greul.

06-05-2020
Anadina
Nu este medic/terapeut
Anadina
Buna tuturor!
Povestea mea este lunga... dar sunt sătulă de ea.
Eleva fiind, am învățat foarte bine și am fost apreciata la școala. Acasa ma simteam a nimănui. Mama nu avea niciodată timp de mine, tata era pe nicăieri. Cu fratii ma înțelegeam bine, dar nu am avut niciodată o relație strânsă. Acasa eram pusă la treaba zilnic și deși făceam tot ce trebuia, deseori eram criticata și certată.
M-am concentrat pe studiu. Când am ajuns la facultate am fost printre cei mai buni și am avut și bursa. Părinții nu m-au susținut cu bani in perioada aceasta. Trăiam din bursa. Am făcut foamea deseori dar tot am ținut sa îmi termin facultatea. Am reușit sa termin printre primii.
Și părea ca începe sa se însenineze și in viața mea, dar ce a urmat m-a afundat și mai mult in greu și depresii.
M-am îndrăgostit de un băiat și contrar dorintelor familiei mele, m-am căsătorit cu el. Aceasta căsătorie mi-a rupt orice legături cu familia.
Am simțit ca acest om ma iubeste. Eram dispusă sa merg pana la marginile pământului alături de el pt ca am simțit ca un sfârșit cineva ma iubeste. Era f atent și grijuliu cu mine.
Dar, când am rămas însărcinată pt prima data, s-a schimbat cu totul. A început sa urle la mine din orice, sa ma jignească. Pleca de acasa și se întorcea peste câteva zile după orice cearta.
A urmat al doilea copil pe care l-am dorit f mult și din întâmplare, al treilea. Pe al treilea l-a urat dintotdeauna.
Și pe mine mai mult.
Au trecut 6 ani de la nașterea ultimului copil.
Soțul meu munceste de dimineata pana seara. Vine, mănâncă și pleacă. Mai cearta copiii când nu ii convine ceva. Și atat.
Muncesc și eu și scot copiii de la școala și ma ocup de curățenie și gătit.
Banii mei sunt primii pe care ii cheltuiește. Apoi ii cheltuiește și pe ai lui. Toți. Pe toate prostiile.
Orice discuție mai cu importantă sfârșește prin cearta. La fiecare cearta ma umilește, îmi spune ca sunt un nimeni, ca ma urăște și ca e satul de mine. Părinții nu mai vorbesc cu mine. Nu am pe nimeni. Sunt despărțită de toți. Parca pedepsita sa fiu pe veci alungată și dispretuita.
Simt mereu durere in suflet. Simt mereu disprețul tuturor. Și Singurătatea și greul.
In ultimii ani deseori îmi vine in cap gândul sa ma sinucid. Îmi pare rău de copii sa știe ca mama s-a sinucis. In rest, cred ca nu le-as lipsi nici lor. Sunt mici și se atașează de oricine. M-ar uita repede.
M-am gândit sa ma duc la un psiholog, dar nu îmi permite timpul. Sunt non-stop cu copiii, nu am cu cine sa ii las nicio clipa.
Nu știu ce sa fac. Ma simt la limita. Mi-e teama ca intr-o zi chiar voi reusi sa îmi iau viața și parca nu vreau sa ajung acolo.
Ajutați-ma, va rog!
3 comentarii
0
06-05-2020, ora 16:12
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Buna ziua.
Vă recomand să mergeți la un psihiatru. În urma unei evaluări medicul decide dacă va prescrie un tratament.
0
07-05-2020, ora 23:33
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Da copii ar avea o trauma teribila ptr toata viata. Opriti-va din a va mai gandii la asta. Incercati sa vedeti ce aveti? Sunteti o mama responsabila. Incercati sa le spuneti parintilor ca aveti nevoie de sustinereea lor. De fapt eu macar periodic as mai intreba un "copil" (am pus in paranteza ca poate avea o varsta dar el ptr noi ramane copil) ce mai face. Ptr nepoti e o chestie teribila sa mearga la bunici, alte locuri, alti oameni. Din 4 bunici doi i-am cunoscut mai mult si pot spune ca am ramas cu ceva amintiri care mi-au modelat ulterior viata. Deci sunt foarte utile ptr nepoti vizitele la bunici, comunicarea cu ei.

Eu si sotia deabia apucam atunci cand vor venii nepotii la noi mai mult, sa ii ingrijim, iubim, protejam. Parintii trebuie sa stie ca un "copil" poate sa mai aiba multa vreme nevoie de ei si dupa ce a terminat scoala.
Ar fi util sa va spovediti si impartasiti preferabil la un parinte cu experienta. Am auzit din nou o Conferinta a par. Nicoae Tanase de la Valea Plopului- " De ce sa ma implic".
Dansul are sute de copii intr-un centru de ingrijire, el va poate da multe sfaturi utile legate de cresterea copiilor, de parintii dvs-si nesustinerea lor, de aceasta necomunicare care o aveti cu ei si cu sotul. Ascultati prima data aceaasta minunata conferinta sustinuta ptr ASCOR intr-un Mall parca in Iasi, si ascultati cat de bine gandeste si vorbeste dumnealui.
Daca e prea departe spovediti-va unde puteti, dar poate ca macar o data mergeti si vorbiti cu dumnealui si spunetii situatia dvs.
Dumnezeul care a creat Cerul si pamantul ne poate intari si invata cum sa trecem prin incercarile vietii. El vrea o armonie in familiile noastre, dar trebuie sa intrebam si sa cautam intelepciunea.
Dumnezeu sa va ajute!
0
09-05-2020, ora 22:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la psihiatru. O pastila de antidepresiv pe zi va poate scoate din depresie.
Ar fi bine sa va faceti si un duhovnic caruia sa ii spuneti prin ce treceti.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.