am dureri la mana dreapta si pot sa fac nimic

16-09-2015
Neli Gheorghe
Nu este medic/terapeut
Neli Gheorghe
De 1 an si 6 luni am dureri de mana dreapta, mai nimic nu-mi da voie sa fac.
Am fost la medicul de familie care mi-a zis ca nu-i nimic grav si mi-a dat niste calmante.
In urma cu o saptamana am facut un scanning din propria-mi initiativa si mi sa spus ca am inflamatie.
Intrebarea mea este:este posibil o inflamatie a muschilor sa dureze atata timp?
Si ce m-ati sfatuii sa fac ?
Va multumesc!
6 comentarii
0
17-09-2015, ora 16:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am aceasta durere de 4 ani.
Reumatologul mi-a zis ca e o cauza mecanica. Biroul meu era de 80 de cm si cel pe care trebuie sa stea un calculator trebuie sa fie de 70 cm.
Trebuie sa va vada un Reumatolog.
Nu pot sa va ofer decat urmatoarele informatii. Durerile mele se amelioreaza la caldura. Port bluza de pijama bumbac 100 % cu nasturi, folosesc crema de tataneasa, crema de arnica, crema chinezeasca Wild Tiger, plasturi mari pt reumatism chinezesti, spray Reflex. Daca mai aveti si alte remedii, va rog sa mi le transmiteti si mie.
0
17-09-2015, ora 16:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot sa va mai comunic ca atunci cand m-am prezentat la Reumatolog, mi-a dat trimitere sa imi fac radiografie la maña si analize specifice de sange.
0
18-09-2015, ora 09:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ne-ati precizat tocmai detaliile esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente diferite etc.
Nu ne-ati precizat localizarea anatomica (faceti confuzie intre "mână" si membrul superior, compus din umar, brat, cot, antebrat, pumn si mâmă).
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala), caz in care se impune consultatie clinica la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-09-2015, ora 10:05
Neli Gheorghe
Nu este medic/terapeut
Neli Gheorghe
Ok
Membrul superior ma doare si va pot spune ca in urma cu 1an am facut si un RMN la care nu a iesit nimic, totul ok.
De exprimat probabil si speram ca ne intelegeti dificultatea pt ca suntem oameni de rand, unii scoliti, alti nu atat de scoliti.Varsta 40 de ani, sex feminin, , am lucrat la o spalatorie de rufe, si v-am zis ca mi sa spus ca am inflamatie.
Eu intrebam daca este posib sa dureze atata timp?!
Va multumesc enorm pt raspuns si sper sa imi dati un sfat, eu locuiesc in Danemarca si mi-as dori sa stiu ce as putea face in situatia de fata, am incercat cu sport care de 2 ori pe saptamana merg la sala si am un fizioterapeut care imi spune ce sa fac, mi se face masaj dar degeaba...parca din ce in ce mai rau se accentueaza durerile...😢
0
18-09-2015, ora 10:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu trebuie sa va scuzati, din pacate persista in limba romana curenta aceste confuzii.
Un simplu RMN ""normal"", daca nu este insotit de o examinare clinica la neurochirurg, nu poate inlatura suspiciunea unui sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Pe de alta parte, inflamatia nespecifica pe care o descrieti poate fi atat expresia supra-solicitarii musculo-articulare profesionale/domestice/sportive, cat si expresia unei afectiuni reumatologic-inflamatorii.
Este insa clar ca sportul mentionat (la "sala") agraveaza suferinta...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-09-2015, ora 14:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Multumim pentru recomandari, domnule doctor si pentru tot ce faceti pentru cei care au nevoie de sfaturile dv pe Forumul Romedic. Sunteti un adevarat doctor fara arginti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: