am facut osteomelita subacuta

18-12-2011
Raileanu P
Nu este medic/terapeut
Raileanu P
buna ziua

Am suferit un accident acum un an si am avut talpa piciorului zdrobita, in timpul spitalizarii am fost depistat cu o infectie cu pioceanic si stafilococul auriu iar din cauza acestei infectii am facut osteomelita aubacuta iar dupa un CT, medici au ajuns la concluzia ca trebuie sa imi amputeze o parte din picior, mai precis o parte din tibie intrucat la radiografie a esit ca era atins baza tibiei.vreau sa va intreb daca dupa aceasta amputatie mai exista riscul de mai ramane vreo urma din acesti microbi, adica dupa amputatie am scapat de acesti microbi..deoarece inainte de amputatie mi-a iestit pe piele niste cosuri foarte multe, si acum dupa amputatie inca mai am aceste eruptii, sau nu stiu cum sa le spun.

Va multumesc !
5 comentarii
0
18-12-2011, ora 22:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La ce nivel anatomic s-a practicat amputatia??
Ce sex aveti, varsta, antecedente vasculare, metabolice, cardiace, inflamatorii-reumatologice, hepatice, infectioase etc etc??
Astept precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-12-2011, ora 00:01
Raileanu P
Nu este medic/terapeut
Raileanu P
Buna seara !

Sunt de sex masculin, am varsta de 36 ani, aputatia este facuta sub genunche (1/3 din gamba), am avut acum 20 ani heptita de tip B si dupa cum a esit la analize, fara agent Delta, probleme vasculare nu am avut, cardiace nici atat...imflamatorii, nu stiu la ce va referiti...infectoase nici aici nu stiu ce sa va raspund.
Daca mai doriti lamuriri va stau la dispzitie este spre binele meu pana la urma.

Cu stima
Raileanu P
0
20-12-2011, ora 12:32
Raileanu P
Nu este medic/terapeut
Raileanu P
Buna ziua !
Imi puteti spune daca exista vreun risc sa mai am acei microbi ?
Si dupa cat timp pot pune proteza.

cu stima
Raileanu P
0
21-12-2011, ora 09:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In legatura cu infectia raspunsul este binar: poate da, sau poate nu. Raspunsul se determina prin examen clinic direct, cand se va studia intreg dosarul D-voastra, se pot efectua analize de sange, teste bacteriologice etc etc.
Cat despre proteza, in functie de tipul acesteia, se poate monta mai devreme sau mai tarziu, la "maturarea" bontului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
21-12-2011, ora 17:33
Raileanu P
Nu este medic/terapeut
Raileanu P
Am facut acum o luna niste analze de sange, o Hemoleucograma si a esit bine inafara de :
Neutrofile :34.20 acestea fiind sub limita normala dupa cum sunt marcate in rezultat
Eozinofile:6.80 acestea fiint marite dupa cum arata in rezultat
Neutrofile (#) 1.46 acestea fiind sub normal

Imi puteti spune ce inseamna toate aceste valori, ce inseamna de fapt, este de rau ?

in rest :Leucocitele:4.26
Limfocite:48.30
Monocite:9.90
VSH : 8

Cu stima
Raileanu P
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •