Am făcut sex de la 21 de zile după chiuretaj, pot rămâne însărcinată ?

29-01-2019
Andreea29999
Nu este medic/terapeut
Andreea29999
Buna, am făcut sex după 21 de zile de la avort, nu ne am protejat, dar a ejaculat afara, după am stat aproximativ 15 minute și am întreținut din nou relații sexuale dar nu a ejaculat in mine, ma gândesc ca nu pot fii fertila pentru ca nu mi a venit ciclul menstrual după acest avort ar trebui sa mi vina pe 4 feb, va rog Răspunde ți mi, sunt foarte speriata
2 comentarii
1
30-01-2019, ora 06:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Puteti ramane insarcinata prin aceasta metoda deoarece lichidul preseminal contine spermatozoizi. Folositi prezervativul de la un capat la altul al actului sexual daca nu va doriti copii.
Chiar daca nu a venit menstruatia, puteti ramane insarcinata pentru ca ovulatia se produce.
1
30-01-2019, ora 09:29
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

daca nu v-ati protejat sigur ca puteti ramane insarcinata chiar daca ejacularea nu s-a facut in interiorul vaginului, lichidul seminal eliminat in timpul actului sexual contine spermatozoizi. Va recomandam sa efectuati un test de sarcina din sange BetaHcg si pe viitor sa consultati un medic specializat in contraceptie care sa va ajute in alegerea unei metode care sa va protejeze de o sarcina nedorita,

O zi buna,
Clinica Medicala Marie Stopes International
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: