Am fost muscat de un caine!

05-06-2020
Cristyx15
Nu este medic/terapeut
Cristyx15
Buna seara!Am 32 ani, IN urma cu 5 saptamani am fost muscat de un caine de aproximativ 6 luni, care avea stapan, era un caine de rasa dar cu toate acestea parea ciudat, nu asculta de nimeni din ce am observat nici macar de stapan, era agitat si se vedea ca ceva nu este in regula cu el.Din cate am inteles nu este prima oara cand a sarit lla oameni sa muste.In timp de 30 minute am ajuns la spital, acolo mii sa pus compresa cu betadina si am facut o injectie Antitetanos.M-am interesat despre simptomele rabiei la om, din fericire pana acum nu prezint simptome in afara de faptul ca inca am dureri mici in zona muscaturii si este putin umflat si precizez ca muscatura nu a fost grava chiar pot sa zic minora dar cu contact evident.Eu nu inteleg de ce inca am dureri, si parca ceva este neinregula cu mine de ceva vreme am o stare de confuzie si ma gandesc ca poate cainele avea rabie.Luni o sa ma duc sa imi fac analize la un cabinet medical, dar as fii vrut si o parere de la dumneavoastra.Multumesc
2 comentarii
0
07-06-2020, ora 22:10
Molly13
Nu este medic/terapeut
Molly13
În 5 săptămâni ar fi putut apărea simptome de rabie deci nu ar trebui sa Îți faci probleme. Dar trebuie sa mergi totuși sa faci analize deoarece saliva câinelui știi ca are multe bacterii, aceasta fiind cauza pe care încă prezinți durere în locul unde ai fost muscat. Iar odată lezat țesutul, oricât de puțin, va durea destul de mult timp
0
07-06-2020, ora 22:11
Molly13
Nu este medic/terapeut
Molly13
Pt care*. Scuza-mi greșelile. Sunt din cauza autocorectorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.