Am nevoie de un sfat.

03-11-2020
ioio09
Nu este medic/terapeut
ioio09
Buna ziua. Am o fetiță de 2 ani și 7 luni. A căzut pe gresie și și-a deplasat un dințișor de sus (incisiv). Am fost imediat la un cabinet stomatologic și ne-a spus că se mișcă ambii dințișori de sus. Ca și recomandări doamna doctor ne-a spus ca in următoarea perioadă să nu îi forțeze și se vor fixa. Nu a intervenit cu nimic la dințișori ( doar consult). Va rog ajutați-mă cu câteva răspunsuri:
1. Ce alte recomandări îmi puteți da? Mai trebuie sa merg și la alt control?
2. Cât de gravă este aceasta problema?
3. Acel dinte mai revine la loc?
4. Vor fi probleme la erupția celor definitivi?
5. O va afecta in vreun fel acel dinte strâmb?
Menționez că nu o doare ( din ce îmi dau seama).
Va mulțumesc anticipat !
2 comentarii
0
03-11-2020, ora 21:48
ioio09
Nu este medic/terapeut
ioio09
Am omis data când s-a întâmplat: 02.11.2020.
Cam cat durează până se fixează dințișori?
0
04-11-2020, ora 09:24
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara, expectativa este de baza acum. Posibil sa mai erupa sau nu. Este posibil sa ii vedeti ca devin mai cenusii, asta inseama ca nervul a avut de suferit si s-au necrozat ( acum nu stati cu grija asta ). Este indicat sa mergeti din nou la medic pedodont dupa cateva luni (3-4 luni ). Poate fi indicat sa faceti o radiografie in zona respetiva sa se vada raportul radacinilor cu mugurii dintilor definitivi. In aproximativ 6 saptamani ar trebui sa fie mai stabili, cu indicatia sa incercati sa o directionati sa nu muste cu acestia, sa se foloseasca de dintii laterali. Sa nu ocoliti cei 2 dinti buclucasi in periaj! Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Creșterea dinților la copii cauzează febră
  • Extracția dinților temporari (de lapte)
  • Dinții primari pot oferi informații esențiale cu privire la greutatea din timpul copilăriei
  • Patologii frecvente ale dinților temporari
  •