Am nevoie de un sfat... sex in penultima zi de ciclu

04-09-2008
anabella.
Nu este medic/terapeut
anabella.
Buna ziua.Am avut contact sexual cu prietenul meu in penultima zi de ciclu si nu a ejaculat in interior.Care sunt sansele sa fiu insarcinata?
5 comentarii
0
05-09-2008, ora 00:00
princess_daiana
Nu este medic/terapeut
princess_daiana
din kte stiu eu nu ai sanse sa ramai mai ales dak erai in timpul mentruatziei
0
05-09-2008, ora 00:00
anabella.
Nu este medic/terapeut
anabella.
merci mult de raspuns.daca mai are cineva o parere vreau sa stiu
0
05-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
anabella, Nu esti prea explicita-ai avut contact in penultina zi de sangerare sau in penultima zi a ciclului menstrual?Ciclul menstrual este perioada cuprinsa intre prima zi de sangerare(menstra)din luna in curs si prima zi de sangerare din luna urmatoare.Ciclul menstrual are o durata variabila de la o femeie la alta(intre 21-45zile, cu o medie de 28 zile), iar sangerarea(menstra propriu-zisa)si ea variabila de la o femeie la alta(intre 2-6 zile, cu o medie de3-4 zile)Daca ai avut contact sexual in penultima zi a sangerarii este f. putin probabil sa fi ramas insarcinata( spun probabil, ptr. se cunosc cazuri de sarcina si in ac perioada, fapt explicat prin aceea ca, ciclul menstrual este controlat de hormoni, iar functia hormonala nu se desfasoara identic la toata lumea).Daca ai avut contact sexual in penultima zi a ciclului menstrual, deci in ziua a 27-a a unui ciclu regulat de 28 de zile, iarasi este f. putin probabil sa nu fi ramas insarcinata.Oricum, presupunand ca ai un ciclu menstrual regulat de 28 de zile(numarat din prima zi de sangerare pana in prima zi a sangerarii din luna urmatoare), perioada ta de ferilitate maxima se situeaza intre a 12-a si a 20-a zi a ciclului menstrual. Asta in cazul fericit in care hormonii tai nu-ti fac figura!Daca partenerul iti spune ca a ejaculat afara nu-i da prea mare credibilitate!Ejacularea controlata este un fel de "gimnastica" pentru care partenerul tau trebuie sa aibe multa experienta!Te sfatuiesc sa te documentezi cat mai mult asupra vietii sexuale vei avea numai de castigat!! Cu bine!!
0
05-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Greseala de redactare _ scuze ! citeste corect :Daca ai avut contact sexual in penultima zi a ciclului menstrual, deci in ziua a 27-a a unui ciclu regulat de 28 zile, iarasi este f. putin probabil sa fi ramas insarcinata.
0
05-09-2008, ora 00:00
anabella.
Nu este medic/terapeut
anabella.
Eu m-am referit la penultima zi de sangerare, va multumesc foarte mult pt mesaj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mit: Nu poți rămâne însărcinată în timpul menstruației
  •