Am racit vara ?

10-06-2016
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
Buna ziua. Acum trei zile a inceput sa ma doara gatul. Nu prea rau. O durere clasica de gat, dar nu ma deranja la inghitire. Am dat cu Hexoral o zi, doua, si mi-a trecut gatul. Problema este ca ieri am facut temperatura, cam in jur de 38 si am inceput sa am o tuse seaca. Astazi m-am trezit cu senzatie de stranut, cu lacrimari de ochi (poate din cauza senzatiei). De-a lungul vietii, pentru raceala nu luam antibiotic si am inteles ca nici nu este recomandat. Sunt totusi alergic la amoxicilina (am devenit, dupa ce am facut un soc) si mi-este cam frica sa iau antibiotice. As vrea sa stiu, mai ales ca vara nu prea auzeam de raceli, ce pot sa fac si daca trebuie neaparat sa merg la doctor sau ma pot trata personal cu ceva recomandabil. Vreau sa spun ca am fost la spital cu o zi inainte pentru a lua o reteta si ma gandesc sa nu fi luat de acolo vreun virus.
1 comentarii
0
01-08-2019, ora 18:19
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Este puțin probabil să fi luat chiar atunci un virus/bacterie, o puteți lua și pe drum sau acasă. Mai aveți și alte simptome? Dacă febra crește sau apar și simptome noi, starea dumneavoastră agravându-se mergeți la medic pentru consult și tratament. Dacă nu aveți alte simptome, luați doar simptomatice (antipiretice) dacă este cazul. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •