Am schizofrenie

28-11-2018
ely20
Nu este medic/terapeut
ely20
Buna ziua.Am fost diagnosticata cu schizofrenie paranoida in2014.Am fost internata iar dupa externare vreo6 luni nu ma simteam bine.In sensu ca nu puteam sa ma concentrez imi tremurau genunchi si umblam ca un robot.Pshihiatra ma sfatuit sa ma pensionez.Acum ma simt binenu am mai avut nici o recadere.As vrea sa ma angajez dar nu stiu ce se intampla daca renunt la pensie. Ati putea sa ma ajutati cu un sfat?
2 comentarii
0
29-11-2018, ora 20:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna seara.
Daca renuntati la pensie, ramaneti doar cu salariul unde lucrati si cu asigurarea medicala de la locul de munca.
Daca veti mai avea episoade si va veti interna din nou, la cererea dv., puteti sa va pensionati din nou, in caz ca asa doriti.
Sfatul meu este sa lucrati o perioada de proba inainte de a renunta la pensie, pentru a vedea daca faceti fata unui program de lucru de 8 ore.
Mai exista optiunea se cereti de la comisie varianta de pensie de gradul III, cu 4 ore de munca.
1
01-12-2018, ora 10:42
ely20
Nu este medic/terapeut
ely20
multumesc mult pt sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul