Ameteala delunga durata

30-08-2021
Alina voica
Nu este medic/terapeut
Alina voica
Am o ameteala de aproape 6 luni, a debutat cu vertij si stare de lesin..dupa rmn bun, neurologi, orl, oftalmologie, cardiologie analize, tratament cu betaserc, sermion, stugeron si d3, ma aflu in acelasi punct, acum o sapt am mers la clinica nova din bucuresti, am fc teste, mi au repozitionat otoliti, dar ma simt mai ametita decat am mers...chiar nu mai stiu ce sa fac, ametelile sunt permanente, dezechilibru, dureri de cap, stari de voma, uneori tensiune mica, are cineva un sfat ? Sau o rezolvare dintr un caz asemanator?
21 comentarii
1
30-08-2021, ora 20:20
AlbertRufus
Nu este medic/terapeut
AlbertRufus
Buna seara, am si eu aceeasi problema ca dvs, se intampla sa vedeti si in ceata?
1
30-08-2021, ora 21:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi somatizari de anxietate in lipsa unui diagnostic fizic. Faceti orientativ un test de anxietate pe net si o vizita la psihiatru pentru evaluare.
0
30-08-2021, ora 21:10
Alina voica
Nu este medic/terapeut
Alina voica
Da si vedere in ceata, presiune in cap, tresariri puternice la adormire, colon incontrolabil atunci cand ametesc foarte tare, oboseala, semzatie de cap gol, senzatie de cadere in gol, slabiciune in picioare, chiar si stand in pat ametesc, simt ca ma clatin...pur si simplu nu mai stiu la ce medic sa merg sa revin la o viata normala..
0
31-08-2021, ora 00:26
AlbertRufus
Nu este medic/terapeut
AlbertRufus
La ORL/Neurologie trebuie mers.Dar trebuie sa aveti norocul sa dati peste niste medici buni.
0
31-08-2021, ora 09:41
Alina voica
Nu este medic/terapeut
Alina voica
Am fost si la neurolog si la clinica Nova care se ocupa cu asa ceva..nu m am intors prea bine, nu am primit lamuriri prea multe..din pacate
1
03-09-2021, ora 19:43
Ruxandra30
Nu este medic/terapeut
Ruxandra30
Am avut exact aceeași problema. Mergeți la Doamna Doctor Druță Alina de la clinica Malcoci.
0
09-09-2021, ora 13:15
Alina voica
Nu este medic/terapeut
Alina voica
Si cum ati rezolvat? Tratament etc...
1
09-09-2021, ora 20:27
ionelaa28
Nu este medic/terapeut
ionelaa28
Aceleasi simtome le am si eu.innafara de acestea aveti si altele.gen transpiratia palmelor usor tremur in corp sau agitatie.starea de ameteala e gen vertij sau sau o buimaceala cu usor dezechilibru.la coloana cervicala ati verificat?tiroida?
0
09-09-2021, ora 21:48
Alina voica
Nu este medic/terapeut
Alina voica
Si una si alta.. Si tensiune mica atunci cand imi este cel mai rău.. Am facut analize ptr glanda si au iesit bune.. De o saptamana iau doar vit d3, magneziu, complex b, si metoprolol, nu mai am ameteli asa mari, nici capul asa tulbure insa tot am stari de rău mai mult seara si tensiune mica.. Totul e foarte deranjant ptr ca dureaza deja de 6 luni
2
10-09-2021, ora 10:24
ionelaa28
Nu este medic/terapeut
ionelaa28
E bine daca va ajuta pastilele alea pt ameteli? Eu iau tratament pt anxietate de exemplu
1
14-09-2021, ora 22:26
Sabau_Andrei
Nu este medic/terapeut
Sabau_Andrei
Buna seara am aceleasi simptome ameteli, cap greu, tremurat
amorteli picioare maini dureri in spate in fiecare zi deja de 2 ani jumate facute analize Rmn, Orl Neurolog toti spun ca nu ii nimic si eu de abia stau in picioare poate are cineva (sau o avut si spune cum o trecut peste)Problemele astea..Multumesc!
0
19-09-2021, ora 20:16
Alina voica
Nu este medic/terapeut
Alina voica
Am avut ceva rezultate dar am monitorizat si tensiunea care scade brusc tot de atatea luni de cand am si ametelile, am mers la cardiolog, eco am facut spune ca ar fi ok, nu mi a dat niciun tratament fix ptr tensiune mica.. Sa ma hidratez, sa mananc mai sarat dar nu ma ajuta.. Acum am si covid si caderile sunt zilnice si de durata, si nici nu mai pot merge la cardiolog pana nu termin carantina.. Sa stai zilnic cu astfel de ameteli stari de rău stari de lesin e destul de greu de suportat
0
19-09-2021, ora 20:18
Alina voica
Nu este medic/terapeut
Alina voica
Eu nu am auzit pe nimeni care a trecut cu brio peste.. Toti spun ca inca bajbaie in tratamente fara un rezultat satisfacator..
0
20-09-2021, ora 11:57
Sabau_Andrei
Nu este medic/terapeut
Sabau_Andrei
Greu ca sa gaseasca cineva de unde apar..eu locuiesc in Germania de doi ani jumate caut numa Doctori si nimic nici un Dr nu poate sa stie de unde apare ameteala..ce sa zic..
0
23-09-2021, ora 18:43
Alina voica
Nu este medic/terapeut
Alina voica
Acum sunt internata cu covid.. Nu pot spune cat de rău ne simtim si eu si sotul ptr ca nu am venit din prima zi...inflamatia plamanilor mare
0
12-10-2021, ora 10:24
AlbertRufus
Nu este medic/terapeut
AlbertRufus
Sunteti mai bine acum?
0
18-10-2021, ora 17:32
Dr Cristina Cathy
Nu este medic/terapeut
Dr Cristina Cathy
Bună ziua. Aceleași simptome le am și eu de 3 luni. Imediat după vaccinul /rapel, la 2 zile mi_a venit rău, amețeli, pierderea echilibrului. Am fost la neurolog, orl, cardiolog, analize medicale, rmn, ct și nimic toate bune. Nu știu ce sa mai fac, nu sunt bună absolut de loc, la serviciu abia pot sa stau, acasă îmi este frica sa stau singura de frica sa nu mi se facă rău, singura în oraș nu ma pot duce tot din cauza râului pe care îl am, la magazine la fel nu ma pot duce singura pt ca mi se face rău. Toți cunoscuții îmi zic ca totul este în capul meu, oare??? Adică eu chiar simt amețeală și slăbiciune dar cei cunoscuți îmi zic ca este psihicul. Oare sa fi făcut și o anxietate???
1
22-10-2021, ora 10:36
Alina voica
Nu este medic/terapeut
Alina voica
La sf lui august am fc repozitionare de otoliti dupa o saptamana naspa am inceput sa ma simt mai bn fara ameteli, in septembrie am fc covid, am fost internata, dupa externare am inceput sa am iar ameteli cand ma intorc pe partea stanga, cand ma ridic, pierderi de echilibru etc, acum sunt in somaj dar cand se va termina oare eu cum voi putea muncii, nu stiu nici nu se rezolva intr un fel.. Normal ca ma gandesc ce voi face in situatia asta in care fac repozitionari, costa o gramada si nu rezolv nimic...
0
22-10-2021, ora 12:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dr Cristina Cathy

Da. Este anxietate. Faceti orientativ test de anxietate online si adresati-va unui psihiatru si unui psiholog. In 2-4 saptamani cu o pastila pe zi scapati de starile de rau.
1
22-10-2021, ora 15:05
Dr Cristina Cathy
Nu este medic/terapeut
Dr Cristina Cathy
Ionela28 ce fel de tratament aveți pt anxietate, dacă nu va deranjez cu întrebarea? Azi am și eu programare la psiholog/psihiatru sa vad ce fac. Este foarte deranjanta amețeala și pierderea de echilibru, vad și în ceață. Am observat ca după ce beau cafeaua dimineața la o jumătate de ora îmi tremura corpul. În 33 de ani, nu îmi aduc aminte sa fi avut vreodată amețeală. Sănătate multă, tuturor!
0
22-10-2021, ora 15:06
Dr Cristina Cathy
Nu este medic/terapeut
Dr Cristina Cathy
clara_p vă mulțumesc pentru sfat. Azi am programare.
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Doctor online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.