Ameteala. Oboseala. Greata. Balonare.

29-03-2019
neoneo
Nu este medic/terapeut
neoneo
Bună ziua,

De 3-4 luni mă confrunt cu câteva probleme. Le expun mai jos în bucăți. Sper să mă fac înțeles :).

Mulțumesc!

Simptome actuale (care sunt prezente de vreo 3-4 luni):
- slăbiciune. am senzația că sunt nedormit de 2 zile, senzația aia de nu ai stare și nici la somn nu te trage. nu este prezentă toată ziua. apare periodic pe parcursul zilei.
- amețeală, uneori e senzația de parcă sunt băut
- valuri de rece în picioare și mâni cu senzații de furnicături ușoare, așa un fel de senzație de pre-leșin.
- parcă mușchii sunt în tensiune și mă controlez un pic mai greu. pot să lovesc lucruri prin casă fiind neatent.
- senzația de arsură și/sau frunicături (parcă am lipit scotch) pe față
- fața și pieptul mai fierbinți decât restul corpului în episoadele de febra 37-37.5
- furnicături în spatele capului, parcă cineva mă ține de păr. nu sunt prezente tot timpul, apar periodic
- stare subfebrilă (37-37.5) preponderent dimineața dar alternează pe parcursul zilei. febra nu este prezentă toată ziua.
- balonare (de care sufeream și înainte, însă eliminam gazele) fără a elimina gazele. uneori dă senzația că nu mai am aer.
- uneori e senzația că intestinele sunt străine și mă deranjează. această senzație alternează. pot să mă simt super balonat și să dispară senzația de la sine în ceva timp.
- stări de greață și rău. lipsa poftei de mâncare. acestea nu sunt prezente chiar 100% din timp.
- arsuri/înțepături mai jos de buric spre pubis în interior care mai apoi se mută spre rect. nu sunt prezente tot timpul. tot ele alternează cu senzația de încordare în rect/anus. se intensifică parcă în poziția de condus la mașină - pe fund, ușor pe spate.
- uneori transpir mult prin somn.

Istoric în ordine cronologică:
- balonarea era prezentă însă eliminam gazele și nu erau probleme
- 2 zile am fost plecat cu mașina (condus vreo 600km în total) cu porțiuni mici de condus cu ieșit afară în frig (condus în geacă 5-15min apoi ieșit afară 5-10min).
- într-o bună zi pur și simplu nu mai puteam elimina gazele și mă balonam de nu mai aveam aer
- tot atunci am avut durere/arsură în zona rectală/inghinală de nu mai puteam sta pe scaun timp de vreo săptămână. aveam episoade de parcă se strânge/încordează rectul/interior anus. când mă culcam pe o parte, simțeam de parcă se trage ceva din burtă.
- tot atunci am avut o stare de febră 38 și dureri articulare (tipic unei răceli) și a apărut o tuse
- medicul de familie mi-a prescris antibiotice (Sumamed - azitromicină 500mg)
- fiindcă stau foarte mult pe scaun am suspectat și prostata
- în același timp cu tratamentul de tuse, după consultul unui urolog (care nu a descoperit nimic) am luat și Fleraday 500mg (levofloxacină)
- peste 2 zile am dat într-o criză de stări de vomă foarte mari, palpitații urâte, bătăi ale inimii la 130 care au duract câteva ore. am fost calmat cu niște piafen și mydocalm.
- a 2-a zi am dat analizele care au evidențiat o lipază mărită 430 din [23-300] și nitriți în urină. o bilirubină ușor mărită (care o am de multă vreme, diagnosticat cu sindrom Gilbert).
- tot a 2-a zi am făcut raze la plămâni, abdomen, ecografie. nici una nu a identificat vreo problemă.
- a 3-a zi lipaza a ajuns la 577 din [23-300]
- nu am mâncat vreo 2-3 zile, apoi am mâncat foarte ușor ajutat de triferment
- am slăbit 6kg în o săpt
- tot în această săptămâna, peste vreo 4-5 zile de la access, am avut episoade de frisoane (1-2ore) noaptea urmate de febră 38 care în 1-2 ore dispărea
- am avut 2 episoade de frisoane la distanță de 5 zile
- am făcut exudat și am descoperit stafilococ auriu
- am luat ciprofloxacina timp de 10 zile care nu ameliorat situația mea
- starea subfebrilă nu dispărea
- pe digestiv eram relativ mai bine dar tot aveam balonări excesive și blocaj de gaze cu toate că scaunul era regulat și normal
- peste 2 săptămâni lipaza a ajuns în limite normale 196 din [23-300] însă au apăraut leucotite mărite 16 din [4-8] și factor reumatoid mărit 16 din [0-8]
- peste o lună am făcut iar analize care au evidențiat iarăși leucocite mărite 15 din [4-8], N/Gr# mărit 12 din [0-10], CK mărit 650 din [30-117]. menționeză că de data această factorul reumatodoid a fost negativ
- apoi am luat antibiotic (ciprofloxacină) 3 săptămâni.
- am încercat să iau și metronidazol împreună cu antibioticul de mai sus însă am renunțat la el din cauza stărilor de greață și rău apărute cam la 3-4 zile.
- după această cură am făcut 3 hemoleucograme la 7 zile diferența fiecare, toți indicatorii find în limitele normale.

Alte probleme/obiceiuri avute înainte de această perioadă:
- bruxism - strângeam și rodeam foarte mult dinții prin somn
- aveam un somn agitat, mă trezeam obosit, visam foarte mult și urât chiar dacă dormeam 7-8 ore zilnic - acestea din urmă fiind aproape tratate cu clonazepam
- am avut o perioadă când munceam foarte mult 12-14 ore pe zi și am fost stresat
- am avut în trecut o gastrită care a fost tratată. mai apar arsuri dar foarte foarte rar.
- uneori aveam dureri ușoare spre mediu în zonă dreaptă abdomen subt coaste (bănuiesc vezica biliară) care se ameliora la masare.
- am avut perioade de transirație abundentă pe timp de noapte.
- intervenție chirurgicală apendicită acu 9 ani care a dus la o mică aderență a colonului fără dureri sau alte neplăceri. se mai formează un pic o bulă cu aer care dispare/se aranjează de la sine.
- făceam sport regulat 3-4 ori pe săptămână
- plimbări la aer aproape zilnice
- de menționat că profesia este legată de statul la calculator 8-10 ore pe zi
- consum alcool foarte rar: doar vin și rar câte o bere
- mâncare 80% preparată acasă și gătită
- fără consum mare de dulciuri, carbogazoase și alte mâncăruri nesănătoase

Investigații făcute în această ultimă perioadă:
- CT abdomen cu sustanță contrast: nici o problemă descoperită. analiazat de 2 radiologi
- RMN abdomen + pelivis cu substanță contrast: nici o problemă identificată analizat de 2 radiologi
- Colonoscopie + 15cm ileon: nici o problemă identificată
- 5 ecografii la medici diferiți: nimic depistat cu excepția unei mici cudături la vezica biliară care o aveam și cu mulți ani înainte
- 3 consulturi gastroenterologi: poate un colon iritabil. recomandări: probiotice 1-2 luni
- 1 gastroenterolog mi-a zis că balonarea poate fi de la prea multe bacterii și am luat Normix cu debridat timp de o săpt însă aveam stări mari de greață și nu a avut nici un efect.
- consult complet cardiolog cu ECG, ecografie de cord, Doppler artere/vene
- consult 3 urologi: fără probleme
- ecografie transrectală prostată: schimbări difuze uniforme în prostată
- tușeu rectal: nimic depistat doar că la apăsarea mai tare simțeam înțepături foarte mari la care medicul urolog a zis că nu e speficic prostatei și e doar o percepție personală
- analize tuberculoză negativ
- analiză sida, hepatită, vdrl, PSA, CEA, CA19-9, t-PSA negative
- helicobacter sânge și scaun: negativ
- analize CMV (Cytomegalovirus): IgM (negativ) - 0.31 din [0-1] și IgG (pozitiv) - 88 din [0-15]
- consult infecțioase care a studiat tot istoricul (inclusiv analiza CMV) și a zis că nu e ar fi o problemă
- perfuzii cu vitamine/glucoză fără nici un efect
- frotiu sangvin pe lamă: nimic depistat
- mai multe uroculturi: toate negative
- mai multe analize urină: fără probleme, doar a 2-a zi nitriții măriți
- cosult 2 chirurgi cu palpare abdomen: doar brida depistată fără vreo problemă
- consult neurolog: sistem neurologic afectat dar fără patologii
- în acest timp am urmat un tratament cu clonazepam 0.5mg timp de 1.5 luni care a dus la un somn mai liniștit și a dispărut bruxismul.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greața în sarcină
  • De ce apare greața în sarcină?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  •