Ameteli

31-05-2010
liloo
Nu este medic/terapeut
liloo
Buna ziua,

Numele meu este Liliana si am 32 de ani si de aproximativ 3 luni de zile ma confront cu o suparatoare stare de slabiciune.

Totul a inceput la sfarsitul lunii februarie: eram in metrou, dar stateam jos, si eram relaxata, nu era aglomeratie, deci nici lipsa de aer. La un moment dat, am simtit ca mi se infunda urechile, si ca mi se incetoseaza privirea. Au aparut si transpiratiile reci. Aveam senzatia ca nu mai vad si nu mai aud bine si ca o sa ma prabusesc. Totul a durat cateva minute. Am iesit de la metrou, ca in transa, si am mers cu chiu cu vai pe strada-parca calcam in gropi. Nu-mi puteam coordona miscarile si eram parca droagata. In acea seara, dupa o ora de odihna, starea de slabicune si ameteala a disparut, dar in zilele care au urmat ele au continuat sa se agraveze. In luna martie, a fost punctul culminant.

Voi rezuma senzatiile pe care le am:
ameteala, lipsa de control a picioarelor si de echilibru
stare de extenuare
palpitatii (pulsul este in jur de 100) transpiratii
senzatia de sufocare, de lipsa de aer in spatii agglomerate (gen mijloace de transport in comun, etc) cu durere in piept/stern
cand apare senzatia de lesin, este precedata de o senzatie de voma si de tremor al corpului. Privirea nu mai este clara, apar punctulete negre.
nu mai suport caldura, aerul uscat (nici in aer liber)
Apare senzatia de uscaciune a gurii si deci nevoia de lichide (care uneori amelioreaza senzatiile)
In momentele de maxima slabiciune (la pragul pierderii constientei), constientizez o inclestare a maxilarelor si uneori a degetelor. Inclestarea este una involuntara, dar totusi constientizata.

Analize effectuate:

In martie mi-am facut o hemoleucograma completa, totul a iesit bine. Glicemia este spre limita inferioara, dar totusi in parametri normali. Teniunea este normala, EKG ok. Mi-am efectuat de asemenea si niste analize endocrinologce (am noduli tiroidieni si am si niste probleme cu stomacul si deci exista suspiciunea cauzelor endorcinologice). Asa cum am spus, TSH-ul este normal. Glicemia, reptetata constant, este la limita inferioara, dar nu scade sub 70. Pe tot acest parcurs, dinainte sa apara senzatia de slabiciune, am luat vitamine - Sanovital (urmez un regim destul de strict pentru rezolvarea unor alergii alimentare). Dupa ce au aparut starile de slabiciune, am suplimentat, pe langa Sanovital, si calciu-magneziu-zinc si electroliti.

Va rog mult, imi puteti recomanda sau sugera ce alte afectiuni ar putea determina starile descrise de mine mai sus?

Cu multumiri si sanatate tuturor,

Liliana
18 comentarii
0
31-05-2010, ora 18:39
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
TI-AM TRIMIS MESAJ PRIVAT.
0
31-05-2010, ora 18:49
liloo
Nu este medic/terapeut
liloo
Buna.

Am citit si-ti multumesc mult pentru sfaturi. Am sa le urmez.

Sanatate multa!

Liliana
0
31-05-2010, ora 18:58
mada_alina
Nu este medic/terapeut
mada_alina
BUNA, de ce nu ti-ai facut si analiza la CA ionic, este CA din sange, crizele seamana cu o criza de spasmofilie.Am patit si eu la fel, eu am ajuns sa fac si un CT cerebral, un fel de tomograf la cap crezand ca e pe parte neurologica, dar totul a fost de la o lipsa fff mare de calciu si magneziu pe baza unei oboseli mari, stressi am facut brusc cadere de calciu, iar dupa cateva perfuzii cu glucoza si mai multe fiole de CA mi-am revenit.Nu trebuie neaparat sa ai vreo afectiune e normal la noi femeile sa suplimentam CA deoarece se pierde in fiecare luna la c. Sa faci analizele laCA si sa vezi cat de mare e lipsa din sange pentru ca poate sa fie CA total bun si sa ai mare lipsa in corp si oase.Eu am luat CA 4 luni cate 10 zile pe luna a 5a luna am facut cadere de calciu si acum iau de3 luni in fiecare zi cate 2 capsule si am facut analizele si tot e mic CA ionic.NU E DE GLUMA CU LIPSA DE VITAMINE DIN CORP, CAUTA PE INTERNET LA CE DUCE LIPSA DE CALCIU SI VEI VEDEA.NU ITI FIE TEAMA CA TE INGRASI DE LA VITAMINE, TE INGRASI PT CA NU AI VITAMINELE CARE ITI SUNT NECESARE IN CORP.EU AM SLABIT 13 KG SI IAU VITAMINE IN FIECARE LUNA.POATE ITI ESTE CU CEVA DE AJUTOR MESAJUL MEU.
0
31-05-2010, ora 19:28
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Te pup Liliana, nu mai sta pe ginduri...fa ce ti-am zis...numai bine!
0
31-05-2010, ora 22:28
liloo
Nu este medic/terapeut
liloo
Numai bine si tie! Deja am facut ce m-ai sfatuit. Si eu te pup.
0
31-05-2010, ora 22:37
liloo
Nu este medic/terapeut
liloo
Mada, iti multumesc si tie penru raspuns si sfaturi. M-am exprimat eu putin gresit, dar am facut un set complet de analize de sange - inclusiv calciul ionic. Sunt spre limita minima, dar totusi in parametri normali. Singurele care nu sunt in valori normale, dar totusi nu au trezit suspiciuni doctorilor, fiind foarte putin modificate, sunt bazofilele, limfocitele si monocitele.

Multumesc inca o data.

Liliana
0
03-06-2010, ora 17:30
050783jul
Nu este medic/terapeut
050783jul
va rog frumos sa imi dati si mie sfaturile pe care i le-ati dat lui liloo. am exact aceleasi simptome. va rog mult
0
03-06-2010, ora 23:43
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
050783jul ti-am trimis mesaj privat, e adevarat cu ceva intirziere
0
04-06-2010, ora 15:32
050783jul
Nu este medic/terapeut
050783jul
lala2004 te rog frumos spune-mi cum vad mesajul privat ca sunt noua pe aici si nu ma pricep. nu gasesc deloc unde sunt afisate mesajele. am cont. astept un raspuns te rog.
0
04-06-2010, ora 16:39
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Draga mea, cind deschizi pagina, in partea dreapta a monitorului este un patratel verde, unde scriemosificati profilul dv dai clic si ajungi la profilul tau...
0
04-08-2010, ora 09:13
cristi040
Nu este medic/terapeut
cristi040
Buna,
Am cam aceleasi simptome ca liloo, de aproximativ 6 ani.Analizele sunt OK cu exceptia CA ionic spre limita inferioara, trigliceride+colesterol marite. Cel mai mult ma supara ameteala si moleseala aproape continua si lipsa de concentrare.
Va rog mult sa ma ajutati pentru gasirea unui diagnostic si a unui remediu.
0
01-01-2011, ora 16:52
Robert78
Nu este medic/terapeut
Robert78
Va salut pe toata lumea am aceleasi simptome ca liloo am 32 de ani va rog sa ma ajute cineva si pe mine, deci sunt aceleai simptome cu exactitate.
0
01-01-2011, ora 16:57
Robert78
Nu este medic/terapeut
Robert78
Si acum cand va scriu sunt moale am ameteli.inima mi-a luat-o razna, mi se inclesteaza usor maxilarul.Va rog sa-mi zica si mie cineva ce sa fac.Va multumesc.
0
01-01-2011, ora 16:59
Robert78
Nu este medic/terapeut
Robert78
lala2004 de ce nu scrii sa vedem toti ce trebuie sa facem???
0
01-01-2011, ora 23:07
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ai un mesaj privat de la mine.
0
02-01-2011, ora 19:21
liloo
Nu este medic/terapeut
liloo
La muilti ani tuturor! am ramas surprinsa sa vad totusi cate persoane se confrunta cu aceleasi simptome ca ale mele. desi am deschis acest topic acum jumatate de an, nu am scapat de aceste stari, am momente doar mai proaste sau mai bune, in rest am devenit propriul meu prizonier :-(

revin acum intrucat vreau si sper ca pot ajuta. voi scrie pe scurt, doar daca cineva este interesat de mai multe detalii, atunci voi intra in amanunt - am ajuns la neurologie si dupa mai multe investigatii, sunt suspecta si urmez tratament pentru boala lyme sau borrelia. sunt suspecta pentru ca, desi mi s-au confirmat analizele atat aici, in Romania, cat si la un laborator din Germania, astept sa ajung in Ungaria sa fac niste teste specifice acestei boli. cititi pe internet despre aceasta boala si, daca vi se pare ca va incadrati ca simptomatologie, cu mare drag va pot da detalii/sfaturi.

pana atunci, sanatate tutoror si voi reveni cu un feedback cam intr-o luna cand voi ajunge in Ungaria.

Liliana
0
26-01-2011, ora 14:46
Sebi80
Nu este medic/terapeut
Sebi80
Pentru liloo si lala2004

Vreau sa spun ca am ramas uimit de cate persoane se confrunta cu aceleasi simtome. Eu chiar azi am fost la un interviu si sincer nici nu stiu ce am discutat cu cel cu care aveam interviul pentru ca la un moment dat am simtit cum mi se incordeaza muschii gatului, aveam o usoara senzatie de tremurat, ameteli si majoritatea reactiilor pe care lillo le-a prezentat mai sus si desi mersesem pentru un job, parca abia asteptam sa ies de acolo sa imi revin. Am aceste simtome de 2 3 ani si am considerat ca sunt pe baza de stres, analizele mi-au iesit bine a mai ramas sa imi fac un RMN.
V-as ruga totusi sa imi spuneti si mie ce este de facut in aceasta privinta.
0
16-02-2011, ora 16:48
liloo
Nu este medic/terapeut
liloo
Sebi, reactiile tale, descrise din timpul interviului, pot fi puse pe seama emotiilor. Eu, asa cum am spus, fac in februarie un an de cand am aceste stari, care s-au agravat pe masura ce trece timpul. Oboseala agraveaza si ea smptomele.

Asa cum am scris in ianuarie, am diagnostic de boala lyme sub observatie. Mi s-au confirmat analizele pentru borelia si alti paraziti atat aici, in Romania, dar si la un laborator din Germania. La inceputul lunii februarie am fost la Budapesta pentru efectuarea unor investigati care sa reconfirme borrelia si alte coinfectii si acum astept rezultatul. Va dura cam doua luni totusi.

Nu am cum sa-ti spun ce este de facut in aceasta privinta, dar iti pot povesti din experienta mea, asta nu inseamna insa ca la fel este si in cazul tau. Dar, daca toate analizele iti ies bine, eu zic sa incerci sa-ti faci analize si pentru paraziti. Parazitii de obicei dau senzatia de ameteala si oboseala cronica. Iar borrelia este o boala grava, uneori fatala...

Sanatate!

Liliana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •