Ameteli, lesinul, greata

08-11-2011
babolac
Nu este medic/terapeut
babolac
Buna ziua, ma numesc Flavia, am 25 ani si cam de un an sufar de ameteli, incl lesinat. Chestia e ca ma apuca brusc o greata si mi se face imediat negru in fata ochilor, in asa fel incat nu am timp sa reactionez. Am lesinat deja cam de cinci ori anul asta si nu mai stiu ce sa fac.
Am fost la medic de familie ( a constatat ca am o mica lipsa de fier si vitaminele d si b12). Fac de mai mult de sase luni tratament de fier si vitaminele d b12 insa nu vad nici o schimbare in starea mea. Am fost la neurolog, cardiolog si la un psihiatru, insa nu s-a gasit nimic.
Vreau sa spun ca inainte sa inceapa aceasta stare eram energetica, ieseam dupa serviciu cu colegii la o bere. Dar acum deabia am puterea sa ma duc la servici, iar de iesit nu am mai iesit de mult, pentru ca sunt prea slabita si ametita. Nu mai vreau sa traiesc asa. Ce ar mai putea fii? Va multumesc pentru sfaturi.
8 comentarii
0
08-11-2011, ora 16:35
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Scrie-ne ce mananci, ce faci inainte de-a lesina (de obicei).unde esti..pe scaun, in pat, pe strada..cand lesini???

intrebare:
- tensiunea Nu e cumva prea mica?!?
- esti mereu suparata? stresata..si unde acasa ai probleme sau la scoala, la serviciu/?..e prea mult pt. tine TOT ce faci?
- nu-ti place ce si unde lucrezi?
- nivelul glicemiei Nu e cumva SUB limita?!?
- stai fffffff mult pe scaun la birou sau/si acasa pe net...????
- bei SUFICIENTA APA?
- nU CUMVA, TII O CURA DE SLABIRE(SAU AI TINUT?!?)
- bei multa cafea? fumezi?
- NU cumva, lesini in perioada ciclului sau inainte-dupa..?!?

Ma gandesc ca, daca vei raspunde..sigur..iti va raspunde si un medic.
iti doresc sanatate.
0
08-11-2011, ora 17:29
babolac
Nu este medic/terapeut
babolac
Mersi pt raspuns. Am sa incerc sa raspund la toate intrebarile.
- Cand lesin deobicei sunt in picioare. Data trecuta eram intr-un magazin, iar alta data eram in autobuz.
- Pai dimineata mananc niste lapte cu cereale, iar la pranz deobicei un sandvis. Cand ajung seara acasa imi fac eu mancare. Incerc sa mananc peste si carne cel putin o data pe saptamana, ca am auzit ca are fier. Iau si pastile de multivitamine pe si fier.
- De baut cred ca beau cam 1-1.5l pe zi.
- Deobicei eu am o tensiune mica. Insa am observat ca tensiunea mea face salturi. Data trecuta cand m-am simtit ametita si mi-am luat tensiunea era la 150/90.
- Evident ca in perioada asta sunt cam suparata, sau mai bine zis deprimata de situatia asta, dar cand am inceput cu ameteli eram bine mersi. Serviciul imi place iar in familie e totul in ordine.
- Da, la birou stau toata ziua pe scaun in fata PC-ului.
- Nu fumez, iar cafea beau cel mult o cana pe zi. Nu fac nici un fel de dieta.
Multumesc! Si eu sper sa imi raspunda si un medic.
0
08-11-2011, ora 22:11
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara. Va recomand sa mergeti si la un endocrinolog. Uneori, afectiunile tiroidiene duc si spre astfel de manifestari.
0
16-11-2011, ora 19:00
tema
Nu este medic/terapeut
tema
babolac, faptul ca ai o lipsa de fier, impreuna cu celelalte simptome, indica o posibila infectie vaginala cu e-coli, poate si cu alte bacterii (enterococ, streptococ).
E-coli mananca fierul din organism si da anemia prin deficit de fier.
Ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma - unde iti va scrie si la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Daca scapi de e-coli, fierul se reface.
Ma mai gandeam si la sindromul Meniere, dar ar fi trebuit sa mai ai si alte simptome, de ex. senzatie de plenitudine in ureche si tiuituri.
Poti citi despre asta pe net, iti dau un link sa verifici simptomele:
http://www.tiuit-urechi.ro/meniere.html
Eu totusi inclin sa cred ca este o infectie vaginala mai veche cu e-coli. daca ai partener, trebuie sa faca si el analiza se secretie uretrala si o urocultura cu antibiograma amandoua, altfel risti sa te reinfectezi de la el.
Eventual poti verifica si urina, facand o urocultura cu antibiograma, dar daca ar fi ceva aici ar trebui sa ai usturimi la urinat.
0
09-12-2011, ora 14:45
mago24
Nu este medic/terapeut
mago24
Asa am si eu cu diferenta ca am in plus spondiloza cervicala si nu stiu de unde poate fi ori de la spondiloza ori de la fier care imi deregleaza stomacul si am dureri si in timpul mesei mincind am ameteli mertecind, probabil cum ati spus mai sus poate am e-coli [daca am spus corect] am facut analizale singelui si ura astept raspunsul pe de alta parte am si gastrita sa vedem ce poate fi astept si eu rezultatele.
0
09-12-2011, ora 17:39
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ai gastrita, poate ai helycobacter pylori. Ti-ai facut testul? Nu iese la analizele uzuale de sange.
Vezi sa nu ai cumva carii. Si de la asta mai poti avea ameteli. Cauta la plombe mai vechi sau la masele fara nerv.
0
09-12-2011, ora 20:13
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Avind in vedere ca fierul pentru a fi asimilat de organism trebuie sa fie redus [proces care are loc in prezenta acidului clorhidric din stomac], iar Vitamina B12 pentru a fi asimilata are nevoie de prezenta Factorului Castle [care e sintetizeaza tot in stomac], o veriga patogenica[ nu stiu daca factorul declansator] al problemei ar fi o dispepsie hipoacida a stomacului.
Cu cuvinte simple stomacul dumeavoastra secreta prea putin acid clorhidric, iar cind se gaseste intr-o situatie de stress [greata], "fura" mai mult singe decit foloseste de obicei si ca urmare creierul primeste mai putin singe decit de oicei [lesin].
0
05-01-2012, ora 23:31
mago24
Nu este medic/terapeut
mago24
am facut toate analizele si nu au gasit nimic dar starea de tremurat provine de la stomach cred dupa citeva ore dupa masa am grija mai mereu ce maninc dar e asa sensibil stomacul nu stju ce sa mai cred, plus ca deasupra buricului cam o palma distanta de vede parca am un nod, o gilma apasind cu degetul dispare putin, doctorul a spus ca nu e nimic, oare sa fie de la stress ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greața în sarcină
  • De ce apare greața în sarcină?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  •