Ameteli puternice

03-02-2019
Adrian Corciovei
Nu este medic/terapeut
Adrian Corciovei
Buna ziua ma numesc Adrian. Acum un an si jumatate au aparut niste ameteli puternice, care mi-au schimbat viata. Din cauza ametelilor nu puteam sta in picioare, nu puteam sa ma duc la baie singur sau la masa. Trebuia sa merg in branci pentru a putea ajunge undeva. Am fost din doctor in doctor pentru a afla ce am, uni spun ca e de la urechea interna, alti ca am tolburari anxioase. Si tot asa dar nici unul nu ma putut ajuta sa scap de ameteli. Tin sa precizez am facut analize la sange, la inima, la urechi, RMN, am fost la un neurolog la un psiholog, (toate analizele au spus ca sunt ok) si tot nu am reusit sa scap. Tot nu stiu precis ce am. A inceput si vederea parca sa ma afecteze, mise pare tot prea luminos in jur. Si parca cateodata gandesc in gol, adica raman blocat si nu imi pot reveni timp de cateva secunde. Rog sa ma ajutati si sa imi spuneti unde as putea sa ma duc, sa aflu odata si odata ce am. Si poate voi reusi sa scap de ametelile astea. Nu mai am nici aceiasi rutina, e totul prea diferit, si nu mai pot face nimic din ce faceam inaine. Stau cu teama mereu si nu imi vine nici sa plec de acasa. Am o frica continua de care nu pot scapa. Pana si cand stau linistit si nu sunt stresat ….tot apar ametelile simt cum imi fuge pamantul de sub picioare si ca voi cadea jos. Odata cu ametelile uneori apare si transpiratia in spate, si imi tremura corpul. Uneori picioare imi tremura continu si parca nu am putere in ele …..Va rog frumos sa ma ajutati..
4 comentarii
0
03-02-2019, ora 17:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la un psihiatru. Posibil sa aveti anxietate.
0
17-03-2019, ora 23:34
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pe langa consultul la psihiatru, care e corect, puteti sa-mi transmiteti si rezultatul scris al RMN ?

dr Petre Muresan
0
18-03-2019, ora 02:04
Adrian Corciovei
Nu este medic/terapeut
Adrian Corciovei
Buna seara, RMN l-am făcut in Anglia iar rezultatul nu l-am primit, doar misa comunicat ca tot este in regula, si ca pot sta liniștit in privința asta. Intr-o luna ma voi duce in țara si voi caută o clinica care se ocupa cu asa ceva. Deoarece tot ce mise intampla devine foarte deranjant.
0
23-03-2019, ora 19:04
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ideea de a cauta o clinica specializata este foarte buna.


dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •