Amorțire și durere picior drept

13-07-2021
C.Ma
Nu este medic/terapeut
C.Ma
Buna ziua. Femeie, 39 de ani, 58kg. Acum aproape 2 săptămâni din senin am simțit in piciorul drept mai exact la degetul mare ca un fel de electrocutare foarte puternica. Aceasta sa repetat in următoarele zile. Apoi mi-a amorțiți degetul mare. Acum degetul mare nu mai este amorțiți dar simt un pic amortite penultimele doua degete ale piciorului. Amorțeala sa extins pe exteriorul labei piciorului și in sus pe partea din fata a pulpei. De asemenea a început sa ma doară și piciorul in zona gleznei. Azi noaptea ma durut de la glezna in jos.
Am fost săptămâna trecută la medicul de familie și mi-a spus ca mi-am comprimat un nerv la picior și mi-a prescris diclofenac și sa fac masaj cu Voltaren.
Dacă diagnosticul este corect...cât timp mai continua aceasta amorțeala și durere? De toate gândurile care mi le fac și plus tot ceea ce am citit pe net, am început sa amețesc și ceed ca îmi închipui și îmi induc tot felul de simptome.
3 comentarii
0
13-07-2021, ora 10:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Ar fi util un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
13-07-2021, ora 10:50
C.Ma
Nu este medic/terapeut
C.Ma
Va mulțumesc frumos pentru răspuns domnule doctor. La hernie de disc nu m-am gândit deoarece am crezut ca in acest caz ar trebui sa ma doară și spatele. Ceea ce nu sa întâmplat. Sa înțeleg ca poți avea hernie de disc și fără durere de spate?
0
13-07-2021, ora 11:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur
Apar parestezii si dureri pe membrul inferior fara dureri lombare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •