amputare degete picior

06-02-2012
ralucutza83
Nu este medic/terapeut
ralucutza83
buna ziua,

tatalui meu, in varsta de 54 ani, i s-au aputat degetele de la picioare datorita unei cangrene diabetice la degetul mare, infectia a afectat si urmatoarele degete asa ca s-a hotarat amputarea pe rand a degetelor afectate. Acum o saptamana i s-au aputat degete 3, 4 si 5. Acum in dreptul degetului 3 a aparut o schimbare a culorii pielii, o roseata de aprox 2 cm. Imi puteti spune ce cauzeaza aceasta schimbare a culorii pielii?
mulumesc!
7 comentarii
0
26-06-2012, ora 10:13
alecsandra89
Nu este medic/terapeut
alecsandra89
Buna seara...am o problema si nu stiu la cine sa mai apelez...mama mea a fost operata in strainatate, i-au fost amputate 3 degete la piciorul stang, apoi medicii au constatat ca trebuie sa i se faca si o taietura pe talpa pentru retragerea infectiei...toate astea s-au intamplat datorita faputului ca nu are o circulatie sanatoasa si ca are diabet.. momentan glicemia este in parametrii normali urmand un regim sanatos si datorita insulinei pe care si-o administreaza de la operatie incoace. se recupereaza insa desi au trecut 2 luni locul de la degete ii aproape vindecat insa are usturimi la picior si aproape tot timpul ii umed... ce sanse sunt sa isi revina complet ? si exista riscul unei alte operatii? astept sfatul dvs si va multumesc
0
26-06-2012, ora 21:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, stadiul actual al diabetului (glicemia in ultimele zile, hemoglobina glicozilata etc), stadiul micro-angiopatiei, macro-angiopatiei si al neuropatiei diabetice, dar mai ales daca este vrba despre diabet de tip 1 (insulino-dependent) sau de tip 2 (insulino-independent).
Astept precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-06-2012, ora 12:08
alecsandra89
Nu este medic/terapeut
alecsandra89
Are 58 de ani, inaltimea 1, 64, greutatea 98, glicemia variaza in fiecare zi (80, 90, 120, 150),. Dupa interventie a inceput cu insulina adica de aprox. 4 luni..inainte nu a mai facut tratament, acum face de 3 ori pe zi insulina. Momentan atat stiu sa va zic. Va multumesc!
0
27-06-2012, ora 12:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu mi-ati precizat daca este vorba despre un diabet de tip 1 (insulino-dependent) sau de tip 2 (insulino-independent), ceea ce schimba lucrurile fundamental.
Avand in vedere cele 40 kg in plus, cu o probabilitate de 95% este vorba despre un diabet de tip 2 (insulino-rezistent, cauzat de obezitate), in care exista o secretie crescuta de insulina, prin urmare nu inteleg de ce este tratata tocmai cu insulina...
In diabetul de tip 2 exista o singura solutie: scadere ponderala majora (35-40 kg), fara de care diabetul nu poate fi compensat...
Simptomele mentionate de catre D-voastra fac parte din Piciorul Diabetic, determinat de macro- si micro-angiopatia diabetica, de neuropatie si presupun adesea eliminarea temporara a sprijinului pe piciorul afectat.
Riscul de a suferi alte interventii chirurgicale depinde de stadiul micro-angiopatiei, macro-angiopatiei si al neuropatiei diabetice, dar mai ales de intelegerea necesitatii scaderii ponderale majore.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-06-2012, ora 15:59
alecsandra89
Nu este medic/terapeut
alecsandra89
Utilizare insulinei a inceput dupa operatie, i s-a cerut sa o administreze de 3 ori pe zi deoarece avea glicemia foarte mare(300-350).Chiar si in spital in timpul in care a fost internata nu scadea prea mult, dar de cand ii acasa o are tot la limite normale. Vroiam sa va mai specific ca locul unde i s-a facut drenaju incepe sa se vindece, oarecum sa se lipeasca rana, doar ca ii mai curge un lichid dar oricum mai putin ca inainte. As vrea sa va rog sa imi spuneti daca sunt sanse sa se vindece si care ar fi posibilitatile altei interventii.Va multumesc foarte mult pentru amabilitatea dumnevoastra si pentru raspunsurile oferite.
0
27-06-2012, ora 16:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este foarte adevarat ca, in cazul decompensarii diabetului de tip 2, se poate utiliza (temporar) insulina, insa situatia nu poate fi stabilizata fara scadere ponderala majora (din pacate, acest aspect este ignorat de 99% dintre diabeticii de tip 2, care refuza sa slabeasca printr-o dieta corespunzatoare).
In cazul mentinerii greutatii actuale sansele de vindecare a plagii sunt minime, iar interventiile chirurgicale sunt iluzorii fara reducerea drastica a greutatii corporale.
Prezenta unei plagi la nivelul piciorului obliga la suprimarea sprijinului pe segmentul de membru afectat pana la vindecarea plagii, uneori chiar 6-12 luni.
Gestiunea unui picior diabetic presupune obligatoriu si avizul chirurgului vascular, in vederea unor eventuale interventii de re-permeabilizare sau re-vascularizare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-06-2012, ora 18:12
alecsandra89
Nu este medic/terapeut
alecsandra89
Va multumesc din suflet pentru sfaturile dvs.! o zi buna...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.