Analize hormoni sexuali

05-12-2008
Chriss2008
Nu este medic/terapeut
Chriss2008
Buna ziua. Am 25 de ani. Doresc sa fac analize la hormonii sexuali cum ar fi testosteron, cortizon etc.Adica toate analizele sexuale care se fac la hormoni la barbati, dar nu stiu cum se numesc ele.

Va multumesc !
12 comentarii
0
05-12-2008, ora 13:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Pt. un barbat ar fi indicat sa faceti urmatoarele analize medicale:

- Cortisol seric ( ~ 29 RON);
- DHEA-S (dehidroepiandrosteron sulfat) ( ~ 29 RON);
- Estradiol ( ~ 29 RON);
- FSH (hormonul foliculostimulant) (~ 29 RON);
- LH (hormonul luteinizant) (~ 29 RON);
- Progesteron ( ~ 29 RON);
- PRL (prolactina) ( ~ 30 RON);
- SHBG (Sex Hormone Binding Globuline) ( ~ 37 RON);
- Testosteron total ( ~ 29 RON);
- Testosteron liber ( ~ 35 RON);
- T3 (Triodotironina) ( ~ 29 RON);
- FT3 (Triodotironina libera) ( ~ 29 RON);
- T4 (Tiroxina totala) ( ~ 28 RON);
- FT4 (Tiroxina libera) ( ~ 29 RON);
- TSH (tyrotropina) ( ~ 29 RON); Preturile sunt valabile in reteaua MEDICOVER (SYNEVO).

Acestea sunt cele mai importante analize hormonale care va "demonstreaza" dumneavoastra daca functia si activitatea hipofizei, tiroidei, glandelor suprarenale si nu in cele din urma cea testiculara sunt normale.

Mai sunt cateva analize importante, daca va permiteti sa le faceti va rog sa imi spuneti si vi le spun cu cea mai mare placere!

Numai Bine!
0
05-12-2008, ora 16:41
Chriss2008
Nu este medic/terapeut
Chriss2008
Nu mi le permit. Spuneti-mi-le doar pe cele mai importante.

Va multumesc !
0
05-12-2008, ora 16:48
Chriss2008
Nu este medic/terapeut
Chriss2008
Cel mai mult ma intereseaza suprarenalele.
0
05-12-2008, ora 17:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ma gandeam eu! Cei drept, sunt foarte costisitoare!

Cele mai importante pt suprarenale sunt:

- Cortisol seric ( ~ 29 RON);
- DHEA-S (dehidroepiandrosteron sulfat) ( ~ 29 RON), dar faceti-va si:

- FSH (hormonul foliculostimulant) (~ 29 RON);
- LH (hormonul luteinizant) (~ 29 RON);
- Testosteron liber ( ~ 35 RON) pentru ca sunt cele mai importante pt a afla exact starea sistemului hormonal la un barbat. V-ar duce in total la maxim 150 RON daca le faceti la laboratorul dsp care v-am vb, daca nu, pretul poate oscila pozitiv sau negativ.

Cu multa placere,

Nick!

Sa aveti un Weekend superb :)
0
11-06-2010, ora 16:26
ab_88_ksz@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ab_88_ksz@yahoo.com
Buna ziua
Asi avea si eu o intrebare simpla pentru dumneavoastra si complicata pentru mine.
Am probleme cu penisu nu mai reactioneaza corect.
Nu se mai intereste destul si cand se intereste dureaza maxim 10 min cate odata nici nu reusesc sa ma termin.
Asi dorii sa stiu ce analize trebuie sa fac.
Sunt din judetul Alba si am 22 de ani
Asi dorii raspunsu daca se poate pe adresa de emai
-*


(*modificat de administrator)
0
12-06-2010, ora 16:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună ziua!

Stimate d-nule Ab_88_ksz, întrebarea este foarte complicată şi pentru mine. Orice tulburare de dinamică sexuală are cauze potenţiale foarte multe, care, din păcate sau din fericire, pot fi depistate doar prin intermediul unei examinări urologice specifice, şi nu numai.
Analizele medicale cele mai frecvente pentru depistarea vreunei disfuncţionalităţi, care poate sta la baza problemeie dvs., sunt:
- Testosteron total şi liber;
- Prolactină;
- FSH;
- LH;
- DHT;
- DHEA-S;
- SHBG;
- Cortisol seric;
- T3 total şi liber;
- T4 total şi liber;
- Estradiol;
- Glicemie;
- Trigliceride;
- HDL şi LDL;
- Ionogramă şi Hemoleucogramă completă.


Vă rog să vă adresaţi unui medic urolog şi, dacă puteţi, nu v-ar dăuna şi o consiliere psihologică (starea emoţională este un factor care pozitivizează sau negativizează activitatea normală a sistemului reproducător, per ansamblu vorbind).
Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
12-05-2011, ora 07:35
Geok
Nu este medic/terapeut
Geok
La 17 ani eram obez si am inceput sa slabesc.Dintotdeauna excesul de tesut adipos de pe piept era mai mare proportional decat in celalalte portiuni ale corpului. Chiar si acum dupa 5 ani in perioadele cand procentajul de tesut adipos este foarte mic, atrenandu-ma de 5-6 ori pe saptamana, tesutul adipos nu a disparut complet.Bineinteles ca s-a micsorat considerabil.

Intrebarea mea este:Ce set de analize pot face pentru a vedea daca nu cumva este ginecomastie sau vreo dereglarere hormonala? In principiu trebuie sa vad nivelul estrogenului din corp

Va multumesc aniticipat
0
17-05-2011, ora 01:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!
Stimate drule/dle Geok, ar fi indicat să vă faceţi următoarele analize medicale:
❶ Testosteron liber şi total;
❷ Estradiol;
❸ Dihidrotestosteron (DHT);
❹ Prolactină;
❺ DHEA-S (Dehidroepiandrosteron sulfat);
❻ SHBG (Sex Hormone Binding Globuline);
❼ şi Cortisol seric, în principal
❽ +, opţional, FSH (foliberina), LH (luliberina) şi markerii tiroidieni (Tireostimulina (TSH), triiodotironina (T3, FT3) şi tiroxina (T4, FT4).
_
Consultaţi un medic endocrinolog.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Vă doresc însănătoşire grabnică :)
0
31-01-2013, ora 03:05
Acer2013
Nu este medic/terapeut
Acer2013
Buna ziua, la varsta de 18 ani am trecut printr-o depresie cu care m-am luptat timp de 4 ani(cipralex, depakine, anxiar-am luat doar o saptamana), nu mai iau nimic de aproximativ 2 ani si ma simt bine.

Am foarte putin par facial, unghii subtiri care cresc foarte greu si se rup foarte usor, voce subtire acum am aproape 25 de ani.(inaltime 1.77 si 78 kg)
In 2011 am facut niste analize hormonale la cererea medicului endocrinolog care au iesit in felul urmator:
-cortizol-ser 11.8 ug/dl
-estradiol-ser 39.3 pg/ml
-LH -ser 1.77 mlIU/mL
-Testosteron-ser 510 ng/dl
-Prolactina -ser 8.17 ng/ml
-TSH-ser 1.76 uUI/ml

Parerea medicului a fost una destul de neclara, mi-a recomandat sa imi fac o radiografie craniana si sa cumpar de la prieteni moldoveni din camine dexametazona comprimate (in Romania nu prea se gaseste)pentru test de inhibitie.Nu am gasit dexametazona in farmacie (moldoveni prin camine nu am...) asa ca am renuntat sa ma mai intorc la medicul endocrinolog respectiv.

In urma cu 2 luni de zile am avut niste dureri la testiculul stang iar in urma unui control la urolog s-a dovedit a fi epididimita cronica stanga.Pentru care am urmat un tratament cu antibiotic si vitamina E timp de o saptamana iar durerile au disparut usor.Saptamana viitorare va trebui sa ma prezint la un nou control la acelasi medic urolog.

Medicamentele pentru depresie pe care le-am luat timp de 4 ani, pot afecta in mod negativ axa HPTA?Ce parere aveti despre analize?

Multumesc pentru rabdare, multa sanatate!
0
01-04-2013, ora 12:07
Lamp30
Nu este medic/terapeut
Lamp30
Buna ziua,
sunt barbat in varsta de 29 de ani, azi maine implinesc 30. problema pentru care va scriu consta in faptul ca imi lipseste cheful de sex. sunt casatorit de aproape 3 ani, suntem impreuna de 6 si cam de pe atunci avem viata sexuala. acest fapt e vechi de vreo 2 ani, dar conflictul dintre mine si sotiedin cauza acestei probleme s-a acutizat.pt ca ea crede ca nu o doresc pe ea sau ca ea nu ar fi atragatoare, dar eu nu am chef de sex. pe ea o iubesc enorm. ea initiaza relatiile, dar tot ea se supara ca nu sunt implicat, ca nu simte dorinta mea, ca nu si nu si nu.si ne certam dupa fiecare contact. am obosit si vreau sa stiu daca sufar de vreo boala.????. va multumesc anticipat de ajutor.
0
09-10-2017, ora 10:42
andreeaim
Nu este medic/terapeut
andreeaim
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti ce analize de sange pot fi facute pentru a se stabili daca hormonii sexuali sunt la parametrii normali, intrucat sufar de anumite disfunctii sexuale care ma impiedica sa obtin suficienta placere, indiferent de partener. Nu am facut niciodata analize in acest sens si sunt ;pe cale sa apelez la chirurgia intima insa nu sunt convinsa ca e destul, de aceea vreau sa explorez toate posibilitatile.
Multumesc!
0
05-03-2019, ora 09:45
Sert
Nu este medic/terapeut
Sert
As vrea, va rog, sa imi spuneti un set complet de analize pt hormoni sexuali masculini, indiferent de pret.multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hormonii din laptele matern influențează pozitiv flora intestinală a sugarului
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Hormonii feminini ar putea proteja femeile de efectele gripei
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  •